.: koosolekute ajad :.
 


Reedel:
18:00 palvekoosolek

Laupäeval:
10:00 piiblitund
11:15 jutlus

 

.: kontaktandmed :.
 


Karja 3, Pärnu
80018, ESTONIA

Pastor: Andres Ploompuu
parnu at advent.ee

 

.: mis on :.
 


Jutlused:
Nädala sõna arhiiv

Uusim raamat:
Harmooniline abielu (21.06.2006)

Tõmmatuim raamat:
Mässav Planeet (6577)

Vaata tervet raamatute nimekirja.

 

.: lingid :.
 


Adventist Review
Piibel.net

 
.: nädala sõna :.
 


Nõuandeid teeleminekuks
05.01.2008 - (1585)

Mat.6,25-34: "Sellepärast ma ütlen teile: ärge olge mures oma elu pärast, mida süüa ja mida juua, ega oma ihu pärast, millega riietuda. Eks elu ole enam kui toidus ja ihu enam kui riided? Pange tähele taeva linde, nad ei külva ega lõika ega pane kokku aitadesse ja teie taevane Isa toidab neid. Eks teie ole palju enam kui nemad? Aga kes teie seast võib muretsemisega oma pikkusele ühegi küünra jätkata? Ja miks te muretsete riietuse pärast? Pange tähele lilli väljal, kuidas nad kasvavad; nad ei tee tööd ega ketra. Ometi ma ütlen teile, et Saalomongi kõiges oma hiilguses pole olnud nõnda ehitud kui üks nendest! Kui nüüd Jumal rohtu väljal, mis täna on ja homme ahju visatakse, nõnda ehib, kas siis mitte palju enam teid, teie nõdrausulised? Ärge siis olge mures, küsides, mida me sööme? või mida me joome? või millega me riietume? Sest kõike seda taotlevad paganad. Teie taevane Isa teab ju, et te seda kõike vajate. Ent otsige esiti Jumala riiki ja Tema õigust, siis seda kõike antakse teile pealegi! Ärge siis olge mures homse pärast, sest küll homne päev muretseb enese eest. Igale päevale saab küllalt omast vaevast!"
Kui me läheme reisile, eriti pikemale reisile, siis on hea, kui me paneme tähele nõuandeid, mis meile reisibüroost jagatakse. Need nõuanded olenevad suuresti reisi eesmärgist ja sihtpunktist, kuid on ka üldisi tõdesid, mida tasub teada igal juhul. Näiteks on hea ja kasulik teada passi ja viisa nõudeid, mida oodata tollist läbi minnes, milliseid riideid tasub kaasa võtta, kui palju raha kaasa võtta ja kuidas seda vahetada, millised ohud varitsevad sind kohalikku toitu süües või vett juues, milliseid arstimeid ja esmaabivahendeid kaasa võtta ning palju muud sarnast.
Kõik see on vajalik selleks, et meie reis kulgeks võimalikult sujuvalt ja ohutult ning et me naudiksime seda algusest lõpuni.
Kogu meie elu, eriti usuelu on üks reis – rännak siin maailmas. Kuid kuna on alanud uus aasta, siis läheme me otsekui uuele reisile. Me läheme sinna, kus me pole kunagi varem olnud ega tea seepärast, mis meid täpselt ees ootab. Kuid on asju, mida on hea teada ja millega arvestada igasugusele reisile asudes – seda enam, et oma rännaku sihtkohta me ju ikkagi teame! Või ei teagi? Küll me teame!
1. RÄNDA NII VÄIKESE KOORMAGA KUI VÕIMALIK.
Lennukiga reisides lubatakse võtta kaasa vaid üks suur kohver ja väiksem käsipagas. Vahel oleme me pahased nende piirangute üle. Kuid tihti, eriti pikema reisi puhul, oleme õnnelikud, et meil rohkem kraami kaasas pole ning sageli leiame, et seda võiks olla veelgi vähem. Paljude asjade kaasas kandmine väsitab kõvasti ja lisab ka palju muret. Me kadestame neid, kelle pagas on väiksem.
Rännates läbi uue aasta peame me mõistma, et üleliigne koorem aeglustab meie edasijõudmist ja väsitab meid. Me peame vabanema kasutust koormast, et teha oma rännaku kergemaks. Selleks kasutuks koormaks võib olla patt, süütunne, kibestunud olek, hirm, mure, kahtlus, ahnus, kadedus, kuid ka andestamata meelsus. Me ei vaja neid üldse sellel teekonnal! Ärme siis pakime neid oma kohvrisse, kui me tahame uue aasta rännakust rõõmu tunda!
Heb.12,1 on kirjutatud: "Sellepärast meiegi, et nii suur pilv tunnistajaid on meie ümber, pangem maha kõik koorem ja meid nii hõlpsasti takerdav patt ning jookskem kannatlikkusega meile määratud võidujooksmist."
Öeldakse küll, et "igaüks peab kandma oma koormat," kuid Pühakiri ütleb – Gal.6,2: "Kandke üksteise koormat, ja nõnda te täidate Kristuse käsku." Kuidas suudame me kanda üksteise koormat, kui meie oma kooremgi on meile raske kanda? Ärme siis kanname kaasas nimetatud tarbetuid asju, sest just need teevad meie koorma üliraskeks. Selle asemel võiksid meil olla alati kaasas mõned vaimulikud suveniirid – tunnistused – et neid kinkida inimestele, kellega kohtume.
2. ÄRA UNUSTA OMA KAARTI!
Reisile asudes oled sa kindlasti uurinud korralikult oma marsruuti ja teinud selleks ostetud kaardile selgeid märkmeid. Võib-olla oled ostnud kompassigi. Kuid, oh häda, sa unustasid need maha! Mõni ei unusta küll kaarti maha, kuid unustab seda teekonnal uurida!
Usurännakul on meie kaardiks ja kompassiks ja reisijuhiks Piibel; võtame selle kindlasti kaasa ja kasutagem seda, uurigem seda, et me teel ära ei eksiks!
Piibli kõige pikemas laulus – vääriline pikale teekonnale – Ps.119,105 on kirjutatud: "Sinu Sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu jalgteel!"
Suur evangelist Spurgeon on öelnud: "Piibel, mis on koost lagunemas, kuulub tavaliselt inimesele, kes seda ei ole!" Piibel on koost lagunemas, kui seda palju kasutatakse.
See kaart hoiab sind eksimast ja minemast sinna, kuhu sa ei kuulu või kuhu sa ei peaks minema. See aitab sul hoida kokku palju kallist aega ja säästab sind paljudest pahandustest ja ebameeldivustest. See kaart näitab eksimatult, kus on Jumal, et ka sina võiksid minna sinna.
5-aastase tüdruku ema sai pahaseks, kui leidis lapse rikkumas talle äsja ostetud Piiblilugude raamatut. Nimelt tõmbas laps punase pastakaga ringi ümber igale sõnale "Jumal," selles raamatus. Püüdes jääda rahulikuks, küsis ema vaikselt: "Miks sa seda teed?" Väike tüdruk vastas: "Selleks, et ma teaksin, kust leida Jumalat, kui ma Teda vajan."
Ärme meiegi unustame, kust otsida Jumalat, keda me alati vajame!
3. VÕTA KAASA AINULT SEE, MIDA VAJAD.
Teele minnes tuleb hästi järele mõelda, mida sa tõeliselt vajad, sest vastasel korral võib sul kaasas olla asju, mida sa üldsegi ei vaja, ja puududa asjad, mida sa hädasti vajad. Mida siis võtta kaasa vaimulikule teekonnale minnes?
A. Usk – usk Jumalasse, Tema kohalolusse, armastusse ja väesse ning ka usk iseendasse, nagu kirjutab Paulus Flp.4,13: "Ma suudan kõik Temas, kes mind teeb vägevaks."
Mõtle, mida Jumal sulle kõik on andnud: ihu, hinge, vaimu, isiksuse, võimed, vaimuannid, abikaasa, lapsed, osaduse teiste pühadega, nende palved sinu eest...
Kui misjonär Robert Morrison sõitis Hiinasse, küsis üks ta sõpradest, et kas ta mõtleb avaldada mingit mõju suurele Hiina impeeriumile. Morrison vastas: "Ei, aga ma loodan, et Jumal teeb seda minu läbi." Ja Jumal tegi seda, kasutades selle pühendunud mehe talente.
Ja usk teistesse. Meil on nii kerge leida vigu teistes inimestes, sest nad on nii meie sarnased! Mõned neist võivad valmistada meile pettumuse, kuid enamus neist tasuvad rikkalikult meie usu neisse.
B. Rahulolu. Me võlgneme seda Jumalale. Jumal on andnud meile oma parima – ja ometi läheme me sageli läbi elu nurisedes ja virisedes oma saatuse pärast. Me võlgneme seda iseenesele, sest kui me oleme rahul, oleme õnnelikumad, tervemad, elame kauem ja teenime Jumalat ja ligimest paremini. Ja me võlgneme seda ka teistele inimestele. Kui me soovime juhtida oma armsaid ja tuttavaid Kristuse juurde, peame näitama, et oleme väga rahul oma eluga koos Jumalaga.
Üks talunik elas samas talus kogu oma elu. See oli hea talu, kuid ajapikku talumees väsis sellest. Ta soovis muutust, midagi "paremat." Iga päev leidis ta midagi, mida kritiseerida. Lõpuks otsustas ta talu maha müüa, et seejärel osta uue ja parema. Ta pöördus kinnisvara maakleri poole, kes valmistas kiiresti müügireklaami. Nagu arvata võib, sisaldas see kõiki talu häid külgi – ideaalne asukoht, kaasaegne tehnika ja varustus, hea tervise juures parimat tõugu loomad, palju hektareid viljakat maad ja ilusat metsa jne. Enne reklaami ülespanekut luges kinnisvara maakler selle talumehele ette, et veenduda tema heakskiidus. Kui ta aga oli selle talunikule ette lugenud, hüüdis viimane: "Pidage! Sellist paika olen ma otsinud kogu oma elu! Ma ei müü seda kellelegi!"
C. Julgus. Kui Paulus oma teekonnal vangina Rooma astus mööda kuulsat Appiuse teed ja kohtas seal vendi, siis ütleb Apt.28,15, et ta "tänas ... Jumalat ja sai julgust." Ta oli elanud üle kohutava tormi ja laevahuku ning sai nüüd uut julgust, kui ta mõtles Jumala headusele.
Me kõik vajame julgust, et seista oma usu ja tõekspidamiste eest, et kanda vapralt eluraskusi ja katsumusi, et jagada seda, mida Issand meile on andnud. Meil on midagi, mida inimesed vajavad; jagagem seda julgesti.
D. Pühendumine. Üks kristlane ütles kord: "Ma lahutan end kõigest, mis nõuavad aega, energiat ja raha, milles ei ole lunastavat elementi." Tõeline orelimängija ei klõbista selle klahvidel vaid ühe-kahe sõrmega. Ta paneb käiku mõlema käe kõik sõrmed, ja kui orelil on pedaalid, siis ka mõlemad jalad! Vaid nii kõlab tõeline taevalik muusika! Anname meiegi kõik Jumala kätte, et Tema saaks tuua meie elust kuuldavale imekauni muusika.
4. PANE TÄHELE TEETÄHISEID.
Milleks need? Sinu abistamiseks. Sinu kaitsmiseks. Sinu juhatamiseks. Neid järgides võib minna rohkem aega ning teekond võib minna pikemaks, kuid ka huvitavamaks ja kindlasti ohutumaks. Järgi kiiruse piiranguid – ära trügi ette teistest ega ära torma ette Jumalast. Ta juhib sind just õige kiirusega läbi õigetest kohtadest, üle õigetest ristteedest, näitab sulle alati õige suuna, milles edasi minna. Ja kui Jumal asetab su teele puhkekoha, siis ka peatu ja puhka. Puhka Jumalas ja Tema Sõnas.
5. NAUDI TEEKONDA.
Meie ees olev aasta sisaldab tohutuid võimalusi, erutavaid kogemusi ja rikkalikke õnnistusi. Otsi neid. Oota neid. Looda neid leida. Vahel, kui me läheme mingile reisile, on meil kiusatus mõelda neile, kes on seal meie eel rännanud ja rääkinud meile oma kurbadest kogemustest. Aga miks peaks meie reis kujunema samasuguseks? Kui sa tõesti soovid sellest reisist parimat, siis mõtle ainult heale, meeldivale ja ilusale. Ole positiivne.
Kolm meest külastasid Suurt Kanjonit – kunstnik, jutlustaja ja kauboi. Seistes tohutu sügaviku äärel, avaldas igaüks omamoodi oma tundeid. Kunstnik hüüdis: "Oh, milline suurepärane vaatepilt kanda lõuendile!" Jutlustaja hüüatas: "Milline imeline näide Jumala kätetööst!" Kauboi ehmatas: "Milline kohutav paik kaotada üks lehm!"
Kuidas vaatad sina meie ees seisvale uuele aastale? Mida sa näed? Mida sa ootad ja loodad näha? Või mida sa hoopis kardad näha? Mina ootan ja loodan, et Jumal õnnistab, hoiab ja juhib mind. Ma ootan ja loodan, et Ta kingib mulle uusi kogemusi, mis viivad mind Temale lähemale. Ma loodan võita kiusatused ja jääda püsima katsumustes. Ma loodan õppida paremini tundma Jumalat, iseennast ja kaasinimesi. Ma loodan, et Jumal kasutab mind. Ma loodan võita kedagi Kristusele. Ma loodan, et nii mõnigi kadunud poeg ja tütar leiab tee tagasi Isakotta. Ma usun, et Jumal kuuleb mu palveid ja vastab neile. Ma usun ja loodan, et mu usk kasvab ja kogudus kasvab. Ma loodan saada uusi häid sõpru. Ma loodan... kõike head.
Mida ootad ja loodad uuelt aastalt sina? Ära unusta rännata nii väikese koormaga kui võimalik. Ära unusta oma kaarti. Võta kaasa ainult see, mida vajad. Pane tähele teetähiseid. Naudi teekonda ehk sea uuele aastale positiivsed ootused. Häälesta end juba algusest peale lainele: "Kõik tuleb heaks neile, kes Jumalat armastavad!" Ja kõik tuleb heaks. Ainult armasta Jumalat üle kõige ja ligimest nagu iseennast!
Head reisi!

Mati Ploompuu
Adventkoguduse pastor emeeritus

Nädala sõna arhiiv