.: koosolekute ajad :.
 


Reedel:
18:00 palvekoosolek

Laupäeval:
10:00 piiblitund
11:15 jutlus

 

.: kontaktandmed :.
 


Karja 3, Pärnu
80018, ESTONIA

Pastor: Andres Ploompuu
parnu at advent.ee

 

.: mis on :.
 


Jutlused:
Nädala sõna arhiiv

Uusim raamat:
Harmooniline abielu (21.06.2006)

Tõmmatuim raamat:
Mässav Planeet (6486)

Vaata tervet raamatute nimekirja.

 

.: lingid :.
 


Adventist Review
Piibel.net

 
.: nädala sõna :.
 


Head emadepäeva!
12.05.2007 - (1763)

Homme on emadepäev. Ma võiksin küsida: "Kui paljudel teist on või on olnud ema?" Kuid ilmselt pole mul vaja seda küsida. Me kõik eksisteerime selles maailmas tänu oma emale. Kui isa on perekonna pea, siis ema on perekonna süda – ja kuidas me teda armastame!
Ühes perekonnas sai ema väga pahaseks väikese tütre halbade lauakommete pärast ning tema õpetuseks määras talle karistuse: "Sina sööd täna üksi väikeses lauas seal nurgas, samal ajal, kui meie sööme söögilauas!" Söögiaja saabudes istuski kogu pere, välja arvatud väike tüdruk, ümber suure laua ja lauges söögipalve. Seejärel kuulsid nad, kuidas väike tüdruk, üksi oma lauas, luges: "Tänan Sind, Issand, et oled katnud mu ette laua mu vastaste silma all!" Vähemalt midagi ema õpetusest oli ikkagi pärale jõudnud!
Pole kerge olla ema. Kaasaegselt emalt nõutakse rohkem kui Saalomoni tarkust, et ilmutada õiges vahekorras kohast armastust ja manitsust, headust ja hoolt. Täiuslik ema olla on väga raske. Ei tea, kas neid ongi olemas. Seda olla on sama raske, kui lüüa naela seina värske kanamunaga! See pole just kerge. Ilmselt võimatu! Nii on võimatu olla ka täiuslik ema. Aga olgem parim ema, mis me suudame olla! Ja meie emad püüavad olla seda.
Rääkides oma hoolest ja armastusest koguduse vastu, viitab Paulus ka mõningaile tõelise ema tunnustele, kirjutades 1.Tes.2,6-8: "Me ei otsi ka austust inimestelt, ei teilt ega muilt, kuigi me Kristuse apostlitena oleksime võinud esineda tähtsatena; vaid me oleme saanud leebeiks teie seas nagu imetaja ema, kes hellitab oma lapsi; nõnda meie, teid ihaldades, olime valmis teile andma mitte ainult Jumala evangeeliumi, vaid ka oma hinged, sest te olite meile armsaks saanud."
Emad on leebed oma maimukestega ja hellitavad neid, armastades neid rohkem kui iseennast. Aitaks Jumal, et see õrn vahekord püsiks – isegi siis, kui vahel tuleb olla karm ja panna laps eraldi lauda. Ärgu muutugu ema sellega lapse vastaseks – isegi mitte lapse silmis.
Homme ei juhtu sellist asja kohe kindlasti! Homme on emade päev. Emade päev on see, kui kõik väikesed lapsed teenivad oma ema, tehes ise ära oma voodi, pestes toidunõud, koristades toad, ja ema teeb näo, et tal pole midagi selle lisatöö vastu, mis tal tuleb teha, et teie koristamise järel maja korda teha!
Üks algklasside õpetaja, olles rääkinud lastele magnetist, selle kõigist imepärastest omadustest, soovis lõpuks teada, kui palju olid lapsed sellest õppinud. Nii andis ta neile kordamisküsimused, millest üks kõlas nii: "Minu nimi algab M tähega ja ma korjan üles asju. Mis ma olen?" Pooled lapsed kirjutasid sellele vastuseks "Mamma".
Ma arvan, et enamus emasid tõesti käivad mööda maja ringi ja korjavad asju üles, peale seda, kui lapsed on need laiali puistanud ja segi ajanud. Ja seda mitte ainult laste füüsilises elumajas, vaid ka nende vaimses maailmas ja üldse nende elus. Emad teevad kõik neist oleneva, et last õigesti kasvatada ja iseseisvaks eluks parimal moel ette valmistada. Lapsed ei kujuta ette, kui hästi emad neid tunnevad – algusest peale.
Muide, selle algusest peale tundmise kohta tehti kord katse emadega, kes olid äsja sünnitanud lapse ja seda vaid üks kord rinnaga toitnud. Ilma, et sellest oleks emadele enne räägitud, seoti nende silmad kinni ja talutati tuppa, kus voodis magasid kõrvuti kolm beebit. Enamus emadest tundis ära oma lapse – kinnisilmi! Emad tunnevad oma lapsi – lapsed, ärge seda unustage! Emad tunnevad oma lapsi ka nende murde-eas, ja ka siis, kui nad peale kooli lõpetamist asuvad elama oma elu. Nad ei kao oma ema teadvusest ja hoolest ja palvetest kunagi, mitte kunagi! Iga teie kurbus on ka ema kurbus ja iga teie rõõm on ka ema rõõm. Kui teil on uhke tunne hoida käes ülikooli diplomit või oma esimest last, siis teie ema tunneb sellest veel suuremat uhkust!
Ma olen näinud, kuidas mu naine, mu laste ema on rõõmustanud, nähes suurt kuhja musti riideid, mis ülikoolis käivad lapsed vahel koju toovad. Jääb selline mulje, et mida rohkem neid on, seda parem meel on emal neid pesta, kuivatada ja triikida! Kummalised need emad!
Nad väärivad tänu ja austamist, nagu ütleb ka Jumala käsk: "Austa oma isa ja ema!" Ja ema jääb emaks ka siis, kui ta jääb vanaks. Sellepärast manitsetakse suuri lapsi Piibli Õpetussõnades – Õps.23,22: "Kuule oma isa, kes sind on sigitanud, ja ära põlga oma ema, kui ta on vanaks saanud!" Emad saavad vanaks. Austage neid kõik nende elupäevad ja austage nende mälestust ka pärast nende surma.
Maailmas on karjuv vajadus vanamoeliste emade järele, kelle esimeseks prioriteediks pole mitte nende töö ega karjäär, vaid nende lapsed. Maailm vajab emasid, kes palvetavad laste eest ja koos lastega ning kes loevad lastele Piiblit. Emasid, kes on valmis lülitama välja seebiooperi ja veetma aega lapsega vesteldes; emasid, kes ka lapse pesast lahkumise järel on põlvedel oma lapse pärast, kandes ta alati Jumala ette.
Emaarmastus on tugev – tugevam kui teras, aga samal ajal mahedam kui kaste. See võimaldab ka kõige nõrgemal lapsel seista sirgelt selles patuses maailmas, kus me elame. Kuid emaarmastus on siiski vaid kahvatu vari Jumala armastusest oma laste vastu, meie vastu! Kõige ilusam asi maailmas on ema, kes laseb sellel suuremal Jumala armastusel voolata läbi enda oma lapsesse ja lapse kaudu õnnistada maailma oma õrna puudutuse, rõõmupisarate ja südameheadusega.
Noor ema räägib oma sõbrannale, kuidas tema pisipoeg kiiresti kasvab, öeldes: "Tead, ta sööb juba tahkeid asju: nööpe, võtmeid, paberitükke, pliiatseid..." Lapsed kasvavad kiiresti. Ja milliseks nad saavad? Nad saavad ema sarnaseks! Tõesti! Emad vaadaku peeglisse, kui nad tahavad teada, kuidas nende laps suurena välja näeb! See on loodusseadus – ja muide, hea seadus! Kui sa soovid, et laps käiks oma eluteed sirgelt, käi sina sirgelt. Kui sa soovid, et sinu laps oleks kirikus, ole sina kirikus. Kui sa soovid, et su laps elaks Pühakirja järgi, ela Pühakirja järgi! On ju lihtne ja hea seaduspärasus!
Ema räägib oma väiksele pojale, et see on Jumal, kes teeb inimesed heaks. Sellepeale vastab pisipoeg: "Jah, ma tean, et seda teeb Jumal, aga emad aitavad sellele kõvasti kaasa!"
Ema töö on väga oluline. Ja see ei saa kunagi tehtud! Just siis, kui mõni ema mõtleb, et tema töö on tehtud, saab ta vanaemaks! Ja vanaema töö on samuti tähtis! Paulus kirjutab sellest ema ja vanaema osast lapse kasvatamisel 2.Tim.1,5: "...kui mulle meenub sinu silmakirjatsematu usk, mis enne elas sinu vanaemas Loises ja sinu emas Euniikes ja nüüd, nagu ma olen veendunud, elab ka sinus." Ole hea ema, ole hea vanaema – ja sa võid tunda rõõmu headest lastest!
Kõik emad ei ole andnud oma lastele parimat eeskuju. Kuid kunagi pole liiga hilja parandada meelt. Kui sa oled langenud, oled eksinud, kui su eeskuju pole olnud õige ja hea, pole kunagi liiga hilja pöörduda õigele teele, mis võib ema ja lapse vahel valitseva erilise sideme kaudu juhtida ka lapse õigele rajale. Ära iial kaota lootust!
Jumal valis inimese valmistamiseks emaüsa. Ta oleks võinud valida vabriku. Sel juhul oleks enamus tänapäeva inimesi valmistatud Hiinas või Indias või Tais. Jumal ei valinud inimese valmistamiseks automaatliini, ka pole ükski inimene evolutsiooni produkt. Oleks ema arenenud välja vastavalt talle esitatud vajadustele, siis oleks tal palju enam kui kaks kätt ja kaks silma. Neid läheb tal kindlasti vaja kohe mitu korda rohkem!
Ega ema peagi tegema kogu töö ära üksinda. Tegelikult teeb suurema töö ära Jumal, ema on vaid Tema käes tööriistaks! Prohvet Jesaja raamatus tutvustab Jumal end – Jes.44,2: "Nõnda ütleb Jehoova, sinu Looja, emaihus valmistaja..." Ja kui laps on sündinud, jätkub lapse kasvatamine ikka koostöös Jumalaga. Ema toidab, aga Jumal kasvatab. Kas pole nii? Toidame last õigesti, toidame ka tema vaimu õigesti – ja temast kasvab taeva kandidaat!
Ema teeb seda püha tööd koostöös Jumalaga. Austame siis teda. Paulus kirjutab – Ef.6,2.3: ""Austa oma isa ja ema!" — see on esimene käsusõna, millel on tõotus: "Et su käsi hästi käiks ja sina kaua elaksid maa peal!" Kas pole tore? Su käsi käib hästi ja sa elad kaua. Mida veel tahta! Ah, kui kaua? Elada võiks ju igavesti, kui käsi hästi käib. Minu arvates just seda ütlebki viies käsk – 2.Ms.20,12: "Sa pead oma isa ja ema austama, et su elupäevi pikendataks sellel maal, mille Jehoova, su Jumal, sulle annab!" Jumal on tõotanud anda meile Uue Maa!
Niisiis, õnnitleme emasid emadepäeva puhul ja tuletame veel lõpuks meelde, et kui sa oled ema, siis oled sa oma lapse ainus ema, püüa siis olla parim ema! Ja lapsed, püüdke olla parimad lapsed! Jumala abiga on see võimalik.

Mati Ploompuu
Adventkoguduse pastor emeeritus

Nädala sõna arhiiv