.: koosolekute ajad :.
 


Reedel:
18:00 palvekoosolek

Laupäeval:
10:00 piiblitund
11:15 jutlus

 

.: kontaktandmed :.
 


Karja 3, Pärnu
80018, ESTONIA

Pastor: Andres Ploompuu
parnu at advent.ee

 

.: mis on :.
 


Jutlused:
Nädala sõna arhiiv

Uusim raamat:
Harmooniline abielu (21.06.2006)

Tõmmatuim raamat:
Mässav Planeet (6486)

Vaata tervet raamatute nimekirja.

 

.: lingid :.
 


Adventist Review
Piibel.net

 
.: nädala sõna :.
 


Kui sa vaid teaksid
21.04.2007 - (1314)

Joh.4,1-10: "Kui nüüd Issand sai teada, et variserid olid kuulnud, et Jeesus rohkem jüngreid tegevat ja ristivat kui Johannes — ehk küll Jeesus ise ei ristinud, vaid Tema jüngrid — siis Ta lahkus Judeast ja läks Galileasse. Aga Tal tuli Samaariast läbi minna. Siis Ta tuli Samaaria linna, mida hüütakse Sühhariks, põllu lähedale, mille Jaakob oli andnud oma pojale Joosepile. Seal oli Jaakobi allikas. Väsinuna teekäimisest istus siis Jeesus maha allika äärde. Oli arvata kuues tund. Siis tuleb Samaariast naine vett ammutama. Jeesus ütleb talle: "Anna mulle juua!" Ent Tema jüngrid olid läinud linna toidust ostma. Siis ütleb Samaaria naine Temale: "Kuidas Sina, olles juut, küsid juua minult, kes olen Samaaria naine?" Sest juudid ei lepi kokku samaarlastega. Jeesus vastas ning ütles talle: "Kui sa teaksid Jumala andi ja kes see on, kes sinule ütleb: anna mulle juua! siis sa paluksid Teda ja Ta annaks sinule elavat vett!"
Ühel päeval helises telefon pastor-emeerituse kodus. Tema naine võttis telefonitoru ja kuulis ühe noore naise häält, kes soovis rääkida jutlustajaga, kuid teda polnud kodus. Vana pastori naine ütles, et ta tuleb koju õhtupoolikul. Siis ütles noor naine: "Aga, ehk saate mulle vastata vaid ühele küsimusele. Kas ta ikka viib läbi laulatustalitusi?" Pensionärist pastori naine kinnitas, et tal see õigus on ja kui te kokkuleppele saate, miks siis mitte. "Oh, suurepärane, siis on kõik korras," vastas noor naine õhinal, "ma helistan talle õhtul."
See noor inimene tundis, et oli leidnud vastuse kõigile oma elu probleemidele. Ta oli õnnelik ja elevil, planeerides oma pulmi. Siiski, oma õnnes ei võinud ta teada, millist õnne või õnnetust see abielu talle toob. Hetkel võis ta näha vaid õnnelikku algust. Nii mõnigi päevi näinud abielus inimene võinuks talle öelda, täiesti siiralt: "Kui sa vaid teaksid..."
Pole vist mõtet hakata arutama, mis sellises olukorras parem on – kas teadmine või mitte teadmine. Jumal on seadnud nii, et "ei me ette tea, mis elu meil tuua võib" ja olgem sellega rahul. Las noored, kes teineteist armastavad ja alustavad kooselu, loodavat kõige paremat. Ja kui nad selle nimel ka ennastsalgavalt pingutavad, võib abielu tuua õnne ja rõõmu üle igasuguste ootuste. "Kui sa vaid teaksid, kui tore on abielu" – oleks see vaid alati nii!
Nii on see inimeste vahel. Piiblist loetud tekstis aga rääkis inimene Jeesusega ja Jeesus ütles talle: "Kui sa teaksid Jumala andi ja kes see on, kes sinule ütleb: anna mulle juua! siis sa paluksid Teda ja Ta annaks sinule elavat vett!"
Muidugi, ka abielu on Jumala and, ja kui me vaid teaksime, kui hea ja ilus ja rõõmutoov see võib olla – see oli määratud olema Jumala algses plaanis! Kuid Jumalal on peale selle meile varuks veel palju teisi õnnistusi; kui me vaid teaksime, millised need on ja kui suured need on! Ilmselt ei suuda me nende suurust täielikult ettegi kujutada. Suurimate õnnistuste kohta, mis antakse meile uues maailmas, on otse kirjutatud – 1.Kor.2,9: "Mida silm ei ole näinud ja kõrv ei ole kuulnud ja mis inimese südamesse ei ole tõusnud, mis Jumal on valmistanud neile, kes Teda armastavad!"
Kuid ka siinses elus – kui me vaid teaksime Jumala andi, mida kõike Jumal soovib meile anda! Ja annabki, kui me vaid teaksime soovida ja paluda ja usus vastu võtta!
Jumala annid vastavad meie vajadustele. Ja sellepärast tuleks kõigepealt öelda: "Kui sa vaid teaksid oma tõelist olukorda ja oma tõelisi vajadusi."
Me teame, et Jumal on võtnud initsiatiivi ilmutada meile meie olukorda, teatades, et "kõik on pattu teinud ja on Jumala aust ilma" (Rom.3,23). Pange tähele, "kõik". Ei ole ülekohtuseid ja õigeid, ei ole patuseid ja pühasid; "kõik on pattu teinud ja on Jumala aust ilma." Paljud ei suuda seda uskuda, eriti usklikud inimesed! Nad on ju ikka paremad. Kui sa vaid teaksid! Ehk tuleks öelda: Kui sa vaid usuksid!
Ei, see et sa tunnistad end patuseks ja tunned end patusena, ei vähenda Jumala andi! See suurendab seda! Jumala suurimad annid on mõeldud just patustele! Algkirjakohas pakkus Jeesus ühele naisele "elavat vett", mis sümboliseerib Püha Vaimu või koguni lunastust, mis on suurim Jumala andidest. Kas Jeesus teadis, kes ja milline see naine oli? Muidugi teadis; Jeesus teab kõigi kohta kõik! Samas vestluses ütleb Ta ise veidi hiljem sellele naisele: "Viis meest on sul olnud ja kes sul nüüd on, ei ole mitte sinu mees" (Joh.4,18). Viis purunenud abielu, millele järgneb vabaabielu! Kas me mõistame, kui aktuaalne see on! Ja sellele naisele – sellisele naisele, kes meie Koguduse korra järgi talitades oleks viis korda kogudusest lahutatud! – ütles Jeesus: "Kui sa teaksid Jumala andi ja kes see on, kes sinule ütleb: anna mulle juua! siis sa paluksid Teda ja Ta annaks sinule elavat vett!"
Öelge mulle, kellel ei ole lootust? Keda Jumal ei armasta? Kelle Jumal hülgab. "Kui sa vaid teaksid", jah, "kui sa vaid teaksid, kui halastaja armuline ja pikameelne ja kannatlik ja armastav on Jumal!"
2. Kuningate raamatu 7. peatükis räägitakse Jumala imelisest annist nälgiva linna rahvale. Ma rõhutan sõna "imeline", sest see, mida Jumal tegi, oli tõesti suur ime. Nälg linnas oli kohutav, kuni – ma tsiteerin 2.Kun.6,25 – "eesli pea maksis kaheksakümmend seeklit hõbedat ja kortel tuvisõnnikut viis seeklit hõbedat!" Sellises olukorras lubas prohvet Eliisa kuningale, et järgmisel päeval saavad inimesed osta ja müüa vähese raha eest head toitu, mida nad nii hädasti vajasid. Selle peale ütles üks kuninga ametnik: "Vaata, isegi kui Jehoova teeks luugid taevasse, kuidas see küll võiks sündida?" (2.Kun.7,2). Inimesed olid nii näljased, et mõned sõid isegi oma lapsi (2.Kun.6,29). Siiski teadis Eliisa, et Jumal võib anda neile tõelist toitu.
Jumal kasutab sageli inimtööriistu, et teostada oma plaane. Sel korral kasutas Ta nelja pidalitõbist meest, kes istusid linna "värava suus" (2.Kun.7,3), olles kui "patused" "õigete" inimeste hulgast ära aetud! Neid võib mõneti võrrelda meie kodutute või "prükkaritega." Jumal juhtis neid minema vaenlase (süürlaste) leeri, mille nad leidsid olevat inimtühja, kuid täis parimat toitu! Need kodutud viisid rõõmusõnumi (evangeeliumi) linna ja te võite ette kujutada, mis siis toimus...
Aga ma küsin nüüd: Mis linnast on jutt? Millisele linnale korraldas Jumal sellise imelise-imelise pääsemise? Kas pühale Jeruusalemmale? – Samaariale! Patusele Samaariale. Sellele samale Samaariale, kust oli pärit ka see naine, kellest oli varem juttu! Ja see naine, see viis korda abielus olnud ja nüüd vaba-abielu elav naine uskus Jeesust ja läks linna ja kuulutas sellele evangeeliumi! Kui sa vaid teaksid, kui sa vaid teaksid, mida Jumal võib teha!
"Kui sa teaksid Jumala andi ja kes see on, kes sinule ütleb: anna mulle juua! siis sa paluksid Teda ja Ta annaks sinule elavat vett!"
Kui sa vaid teaksid Jumala andi ja kui sa vaid teaksid, et see on Jeesus, kes seda sulle pakub!
Lugu räägib ühest noorest naismisjonärist, kes sai pisut puhkust ja tuli selleks ajaks koju. Muidugi ootasid kõik, et ta kõneleks neile kirikus. Ta pani selga oma parimad rõivad, kuid siiski nägi ta välja halli hiirena võrreldes teiste naistega kirikus. Peale koosolekut kutsus keegi mees ta kõrvale ja ütles talle ühe parima naiste valmisriiete poe nime selle linnas ning palus tal järgmisel päeval seda külastada ning osta endale kogu vajamineva garderoobi uusi ilusaid rõivaid. "Ütle vaid müüjale, et ta paneks kõik minu arvele. Jumal on mind õnnistanud varaga ja ma tahan seda kasutada Tema auks," ütles ta hüvastijätuks.
Järgmisel hommikul läks naine aeglaselt sellesse poodi ning oli shokeeritud sellest, mida ta silmad nägid. Iial varem polnud ta käinud sellises poes. Hinnad olid väga kõrged ja ta oli oma valikus väga tagasihoidlik.
Kui ta järgmine kord oma kirikus misjonijutlusega esines, tundis ta end juba palju paremini – oma uute rõivaste pärast! Pärast jutlust tuli tema juurde sama mees ja ütles: "Ma helistasin sinna poodi ja küsisin, kas sa käisid, ja nad ütlesid, et käisid küll, kuid ostsid väga tagasihoidlikult. Miks sa ei ostnud rohkem ja veelgi paremaid rõivaid? Sa esindad ju maailma kõige tähtsamat üritust. Ma soovin, et sul oleks kõik parim."
Ta vastas: "Ma kartsin, et äkki kulutan liiga palju."
"Liiga palju! Kallis daam, ma olen multimiljonär! Sa oleksid võinud osta endale kogu selle poe ja ma poleks jäänud põrmugi vaesemaks!"
Kui sa vaid teaksid, kes on Jeesus! Ja mida Ta kõik suudab! Vahel me kohtleme Jumalat, nagu see naine kohtles seda rikast meest. Me kardame, et Ta ei suuda rahuldada kõik meie vajadused.
Jeesus ütles naisele kaevul, et Jumalal on varuks temale and – kallis ja rikkalik and, eluvesi. Ta teadis naisest kõik, kuid sellegipoolest oli and tema jaoks valmis. Kas pole imeline teada, et Jumal teab ka meist kõik ja siiski pakub Ta meile oma parimat!
Üks evangelist pidas äratuskoosolekuid ja õhtul, kui ta tegi üleskutse võtta vastu lunastus, tuli tema juurde ka üks väga kogukas mees ja ütles: "Nagu te näete, ma olen suur. Kõik minu asjad on suured. Ma soovin seda päästet, millest te jutlustasite, sest mulle näib, et see on suurim asi, mida üks inimene võib omada!" Ta palus seda suurt andi ja Jumal andis talle selle.
Sageli elame me vähese õnne ja rõõmuga, sest me ei tea või ei suuda uskuda, et Jumal soovib anda meile nii palju. Meil pole, sest me ei palju. Miks me siis ei palju Jumalalt Tema suuri ande? Võiksin nimetada kolm põhjust.
1. Teadmatus. "Kui sa vaid teaksid..." Me ei tea, mida Tal meile pakkuda on. Meie silmad on pimedad tõe suhtes.
2. Uskmatus. Me oleme lugenud või kuulnud Jumala andidest, kuid millegipärast ei suuda me uskuda, et Ta pakub kõike seda meile.
3. Patt. Patt seisab tee peal ees. Meil on häbi Jumalalt midagi küsida. Võib-olla pole me kahetsenud oma pattu. Või ehk olemegi kahetsenud, kuid ei suuda vastu võtta Jumalalt andestust. Kui sa vaid teaksid, kuidas Jumalale meeldib andestada kahetsevale patusele! Tuleta meelde, Jeesus teadis, kuidas see Samaaria naine elas, siiski pakkus Ta talle igavese elu andi. Ta teadis, et selle anni vastuvõtmine muudab ta.
Mida sa täna ka ei vaja, pea meeles, KES on see, kes seisab su ees väljasirutatud kätega, kutsudes sind jooma eluvett. See puhastav eluvesi voolab välja Tema armastavast südamest ja Ta pakub seda sulle täiesti muidu. Võta see vastu.

Mati Ploompuu
Adventkoguduse pastor emeeritus

Nädala sõna arhiiv