.: koosolekute ajad :.
 


Reedel:
18:00 palvekoosolek

Laupäeval:
10:00 piiblitund
11:15 jutlus

 

.: kontaktandmed :.
 


Karja 3, Pärnu
80018, ESTONIA

Pastor: Andres Ploompuu
parnu at advent.ee

 

.: mis on :.
 


Jutlused:
Nädala sõna arhiiv

Uusim raamat:
Harmooniline abielu (21.06.2006)

Tõmmatuim raamat:
Mässav Planeet (6486)

Vaata tervet raamatute nimekirja.

 

.: lingid :.
 


Adventist Review
Piibel.net

 
.: nädala sõna :.
 


Ärge kritiseerige pruuti!
28.06.2003 - (1773)

Tänase teksti leiame Ilm.19,7.8: "Rõõmutsegem ja hõisakem ning andkem Temale austust! Sest Talle pulmad on tulnud ja Tema naine on ennast valmistanud! Ja naisele anti riietumiseks hiilgav ja puhas lõuend."

Kes on pulmas kõige kaunim? Keda kõige rohkem imetletakse ja kiidetakse? — Pruuti! Ja ime see on — iga lihtne tüdruk muutub pulmarüüs otsekui ingliks! "Kui ilus ja armas ta on," kuuleme ikka ja jälle. Ja kui mõni pulmakülaline kiidabki pruuti lihtsalt viisakuse pärast, siis peigmees peab teda tõesti kõige ilusamaks ja armsamaks olevuseks siin maa peal, ilma kelleta ta lihtsalt enam elada ei saa! Aga keegi ei kritiseeri pruuti! See lihtsalt ei ole sünnis. See oleks mitte ainult pruudi, vaid ka peigmehe otsene solvamine.

Vahel jääb pruut laulatustseremooniale veidi hiljaks, kuid keegi ei pahanda ja kõik ootavad kannatlikult ning naeratavad talle saabudes. On juhtunud, et peale lühikest laulatustalitust võtab pruut jalast oma tuli-uued kingad, sest ta pole nendega harjunud, ja lippab ringi sokkes — kuid keegi ei tee sellest numbrit! Ja miks seistakse peale laulatust järjekorras, et pääseda pruudi juurde? Et teda kritiseerida või arvustada? Ei iial! Oodatakse järjekorras, et õnnitleda naeratavat pruuti ja tema vastset abikaasat.

Eks pruut ole ka ju ikkagi inimene ja küll oleks temast muudki rääkida, kuid kõik saavad aru, et pruuti lihtsalt ei kritiseerita! Seda lihtsalt ei sobi teha — eriti peigmehe kuuldes!

Siin on täna kohal palju pruudi-eas tütarlapsi ja neile peaks see kõne olema eriti hea ning julgustav. Ükskord saabub ka teie õnnetund ja ärgu ükski kritiseerija seda rikkugu!

Kuid ei ole suuremaid ja aulisemaid pulmi kui Talle pulmad — aeg, mil Jeesus võtab vastu oma pruudi — koguduse. Praegu teeb Jeesus nendeks pulmadeks veel viimaseid ettevalmistusi, ja viimaseid ettevalmistusi teeb ka pruut, riietudes Peigmehe antud valgesse rüüsse. Pruut — kogudus — koosnedes tavalistest inimestest, ei saa olla iseenesest veatu, kuid uskuge mind, Peigmehele, Jeesusele ei meeldi, kui seda kritiseeritakse. Oi, kuidas see Teda kurvastab, sest Ta hoolib kogudusest nii palju.

Paulus kirjutab — Ef.5,25-27: "Mehed, armastage oma naisi, nõnda nagu ka Kristus on armastanud kogudust ja on andnud iseenese tema eest, et teda pühitseda, pestes puhtaks veepesemisega sõna sees, ja seada enese ette kogudus austatuna, nii et tal ei oleks laiku ega kortsu ega muud sellesarnast, vaid et ta oleks püha ja laitmatu."

Praegu on kogudusel veel puudusi, Peigmees, Jeesus ise tunnistab sellest kirjas, mille Ta pruudile saatis, see leidub meie Piiblis ja seal on muuseas öeldud — Ilm.3,17: "Sa ju ütled: ma olen rikas ja mul on vara küllalt ega ole mul midagi vaja. Ja sa ei teagi, et sa oled vilets ja armetu ja vaene ja pime ja alasti!"

Pruut lööb piinlikkusest silmad maha ja tahaks põgeneda, kuid ta ei saa seda teha, sest samas kirjas avaldab Peigmees talle oma armastust. Ta ütleb, et ma kirjutan sulle seda sellepärast, et ma armastan sind! (s.19). Ma pakun sulle kõige kallimat rüüd, kõige kaunimat pruutkleiti; võta see minult vastu ja tule mulle naiseks — ma lihtsalt ei saa elada ilma sinuta!

Ja kui Jeesus armastab kogudust nii palju, olenemata selle puudustest, kuidas saaksin mina seda kritiseerida. Ärgu keegi lootku, et taevas tuntakse rõõmu selle üle, kui ta avastab ja avalikustab mõne vea koguduse või selle juhtide juures. Talle eluraamatus ei avaldata tunnustust inimesele, kes on kritiseerinud Talle pruuti!

Ja uskuge, see pruut, kuna ta nii väga armastab oma taevalist Peigmeest, muutub iga päevaga paremaks ja ilusamaks. Head sõnad kiirendavad seda protsessi. Jätkugu meilgi häid ja julgustavaid sõnu kogudusele ja selle liikmetele. Ja lõpuks oleme meie isegi üks selle liikmeist. Kritiseerides Talle pruuti, kritiseerime iseennast ja takistame oma edenemist. Aga kui keegi ei ole veel selle koguduse liige, siis — lõpetagem Ilmutusraamatu sõnadega — Ilm.22,17: "Vaim ja pruut ütlevad: "Tule!" Ja kes seda kuuleb, öelgu: "Tule!" Ja kellel on janu, tulgu; ja kes tahab, võtku eluvett ilma hinnata!"

Mati Ploompuu
Adventkoguduse pastor emeeritus

Nädala sõna arhiiv