|
Ära kaota oma soolasust!
19.08.2006 - (1730)
Mäejutluses ütles Jeesus – Mat.5,13: "Teie olete maa sool. Aga kui sool tuimub, millega saab teda teha soolaseks? Ta ei kõlba enam millekski kui välja visata ja inimeste tallata." Luukas on selle Jeesuse mõtte kirja pannud nii – Luk.14,34-35: "Sool on hea; aga kui sool tuimub, millega seda teha soolaseks? Ei see kõlba maasse ega sõnnikusse; see visatakse välja! Kellel kõrvad on kuulda, see kuulgu!"
Jeesus oli veetnud kogu öö palves. Tulnud vara hommikul mäest alla, valis Ta oma järgijate hulgast endale 12 apostlit ning seejärel pidas sealsamas mäenõlval oma kuulsa Mäejutluse. Sealt, kus istus Jeesus oma jüngrite keskel, avanes kaunis ja avar vaade Galilea järvele ning selle rannale. Ja mida nad näevad?
Kalamehed on veetnud öö, püüdes kalu. Nüüd nad randuvad ja pakivad kalu puust kastidesse. Kuna neil pole külmikuid, ei jää neil muud võimalust kalade säilitamiseks, kui nad soolata. Iga laeva pardal on soolatünn. Vaadates laevu, avaneb jüngritele tuttav pilt – väga tuttav, sest enamus neist olid ise alles eile kalamehed! Turske kalamees ajab oma käe soolatünni, ulatab sealt peotäie soola ja puistab tühja kasti põhja. Seejärel laob ta selle peale hoolikalt kihi kalu. Siis võtab ta jälle tünnist peotäie soola ja puistab nende peale, mille peale laob kasti teise kihi kalu. Ja nii edasi, kuni kast on kalu täis ja nende peal paras soolakiht.
Jeesus jälgis mõnda aega seda toimingut ning pöördus siis oma jüngrite poole sõnadega: "Teie olete maa sool!" Sellest näitest ja sellele järgnenud selgitusest võime ammendada mõned suured vaimulikud tõed.
1. Jeesuse õpetused on ajatud. Fakt, et Jeesus rääkis soolast, on iseenesest juba näide Tema õpetuste ajatusest ehk kestvusest läbi aegade. Paljud asjad siin maailma muutuvad ajast aega, aga sool on seesama tänapäeval, mis ta oli Jeesuse maise elu ajal. Juba minu elu ajal on nii kohutavalt palju maailm muutunud – kuid sool on jäänud samaks, selle maitse on jäänud samaks. Ja õiges koguses on see maitse väga hea! Igal juhul on ta olnud väga vajalik ja jääb ka selleks!
Ja kui palju on maailmas soola! Merede ja ookeanide vees on seda keskmiselt 3%, s.t. igas tonnis merevees on keskmiselt 30 kg soola! Surnumere vee soolasisaldus on 22-28%, Läänemere vee soolasisaldus on 0,1-1%. Keegi on välja arvutanud, et kõikides maailma meredes ja ookeanides sisalduvast soolast võiks ehitada ekvaatorile ümber maakera ulatuva müüri, mille paksus oleks üks miil ja kõrgus 180 miili!
Jah, maailm muutub, kuid Jeesuse õpetused ei muutu. Viimase 50 aasta jooksul on tehtud enam teaduslikke avastusi kui eelmise 5000 aasta jooksul. Ja see on tundmatuseni muutnud maailma. Kuid Jeesuse õpetused ei ole muutunud. Need on ajatud nagu sool.
2. Maailm on roiskunud. Just nii, nagu kalad vajavad roiskumise ärahoidmiseks soola, nii vajab see maailm täieliku roiskumise vältimiseks kristlaste mõju. Enne veeuputust elas maailmas väga palju inimesi, kuid Jumala lapsi oli vaid üks perekond. Seda oli liiga vähe, et hoida maailma roiskumast. Ja nii ongi kirjutatud – 1.Ms.6,12: "Ja Jumal vaatas maad, ja näe, see oli raisku läinud, sest kõik liha maa peal oli oma eluviisides raiskunud!" Ka Soodomas ei leidunud enne selle ärahävitamist kümmetki õiget (1.Ms.18,32). Nii oli ka see linn täielikult roiskunud. Ka tänapäeval hoiavad tõelised kristlased soolana maailma täielikult roiskumast. Aga, mis saab siis, kui kristlased kaotavad oma soolasuse? Ilmselt on seda väga vähe järele jäänud, sest roiskumine maailmas süveneb kiiresti.
3. Kristlase eriline mõju. Sool erineb kõigest muust. Millega saab seda võrrelda? Kui küsida, kuidas sool maitseb, saab vaid vastata: "See maitseb nagu sool!" See on eriline, ainulaadne. Nii peab ka kristlase mõju jääma maailmas eriliseks, ainulaadseks. Kuid kas see on alati selline, nagu see peaks olema?
Räägitakse ühest televiisorite ja selle lisaseadmete remondimehest, kes ei soovinud tööst vabal ajal kodus olles mõelda oma tööst. Nii ei vaevunud ta iial õigesti seadistama oma maja katusel asetsevat TV antenni, kui see oli kaldunud vales suunas, ega seda parandama isegi siis, kui tormis murdus üks selle haru. Ühel päeval kolis kõrvalmajja uus pere ja selle isa läks katusele TV antenni üles panema. Olles kuulnud, et tema naaber on TV seadmete parandaja ja seega vastava ala asjatundja, pani ta oma antenni üles täpselt samamoodi, kui nägi välja naabri antenn ja pööras selle ka täpselt samas suunas. Seejärel, olles veel uurinud veidi aega naabri antenni, murdis ta naabri eeskujul oma uue antenni ühe haru!
Soolale ei ole asendajat. Millelgi ei ole sama mõju, mis on soolal. Sarnaselt ei saa ka miski asendada kristlast, kelle elu ühtib tema tunnistusega, olles kooskõlas Piibliga.
Kuid sool võib olla ka kasutu. Jeesus ütles, et kui sool ei ole enam puhas, kui see on segatud mudaga, mustusega, visatakse see maha inimeste jalgade tallata! Arvatakse, et kuna Jeesuse ajal oli sool üsna kallis, oli inimestel kiusatus soola müües segada sellesse liiva. Nagu minu kasuisa Kallaste ostis sõja ajal ühelt tundmatult väikese kotitäie suhkrut – päris soolase hinnaga. Kui aga hakkas kotist suhkrut võtma, selgus, et suhkrut oli peal vaid õhukene kiht ja all oli puhas liiv! Tuli ära visata. Nii ka Jeesuse ajal tuli vahel ostetud sool ära visata, kui sellega oli segatud liiga palju liiva.
Kõige kurvem vaatepilt maailmas on usklik, kes on kaotanud oma vaimuliku soolasuse, kes on kaotanud oma õilistava kristliku mõju. Aga see kaob paratamatult, kui seda segada maailma saastaga! Selline usklik ei kõlba enam millekski, kui vaid jalge alla tallata. Nii mõnigi selline usklik arvab, et ta kannatab oma usu pärast. Tegelikult kannatab ta aga oma tõelise usu kaotamise pärast. Kellelegi ei tee rõõmu nimekristlane! Kellelgi pole temast kasu!
Ärme kaotame oma soolasust!
Palestiinas Jeesuse ajal kasutati soola mitmel eesmärgil. See oli üks peamisi säilitusaineid. Kreeklased tavatsesid öelda, et sool võib panna surnud asjadesse uue hinge. See hoidis asjad värskena. Ilma soolata asjad roiskusid.
Püha Vaim on kui sool uskliku jaoks. Tõeline usklik on kui sool oma perekonna, sõprade, koguduse jaoks. Kogudus on kui sool maailma jaoks.
Sool on ka maitseaine, tuues välja parima. Inglane, kes leiutas kartulikrõpsud, müüs vaid mõned pakid nädalas, kuni taipas lisada neile pisut soola. Seejärel tema äri õitses.
Jeesuse ajal kasutati soola ka väetisena. Õiges koguses kasutatuna pani see kõik asjad paremini kasvama.
Ning ei saa jätta mainimata, et soola kasutati ka religioossete rituaalide juures. Moosese läbi andis Jumal käsu – 3.Ms.2,13: "Kõik oma roaohvriannid soola soolaga, ärgu puudugu su roaohvrites su Jumala osadusesool; ohverda soola kõigis oma ohvriandides!" Kuidas vajame meiegi seda osadusesoola!
Peame meeles, et sool on kasutu, kuni see seisab pakis! See tuleb laiali puistata! Kui see jääb kauaks pakki, see paakub ja muutub kõvaks. Selleski peitub vaimulik õppetund.
Kui sool on kord laiali puistatud, levib ja mõjub see kaugele. Seegi kõneleb kujukalt.
Sool kunagi ei juhi tähelepanu endale, välja arvatud, kui see on vales kohas, näiteks jäätises! Selleski on oma sõnum.
Sool on täielik ja kasulik siis, kui see koosneb õigetest elementidest. On igasuguseid sooli, kuid maitsestamiseks sobib vaid see üks õige! Olgu meie ususool ka õige koostisega!
Soolaterasid on igasuguse kuju ja suurusega, kuid nende mõju on ühesugune. Nõnda on ka kristlastega.
Ärme kaotame oma soolasust!
Jeesus oli tõeliseks maa soolaks. Ta ei kaotanud oma soolasust kuni lõpuni ja nii oli Ta õnnistuseks paljudele ja on seda edasi. Ka sina võid olla õnnistuseks paljudele. Ära kaota oma soolasust!
Kogu selle mõtte võib kokku võtta kuulsa Shakespeare'i Hamleti fraasiga: "Olla või mitte olla – selles on küsimus!" Kui sa nimetad end kristlaseks, siis ole seda oma mõjuga. Kui sa ei ole seda oma mõjuga, siis ära nimeta end kristlaseks!
Ärme kaotame oma soolasust!
Mati Ploompuu
Adventkoguduse pastor emeeritus
Nädala sõna arhiiv
|
|