.: koosolekute ajad :.
 


Reedel:
18:00 palvekoosolek

Laupäeval:
10:00 piiblitund
11:15 jutlus

 

.: kontaktandmed :.
 


Karja 3, Pärnu
80018, ESTONIA

Pastor: Andres Ploompuu
parnu at advent.ee

 

.: mis on :.
 


Jutlused:
Nädala sõna arhiiv

Uusim raamat:
Harmooniline abielu (21.06.2006)

Tõmmatuim raamat:
Mässav Planeet (6580)

Vaata tervet raamatute nimekirja.

 

.: lingid :.
 


Adventist Review
Piibel.net

 
.: nädala sõna :.
 


Jumala kollased leheküljed
03.07.2010 - (1562)

Enamus inimestel on kodus telefoniraamat, sest enamus inimesi kasutab telefoni. Ometi näeme me sageli palju vaeva mõne firma või teenuse leidmisega. Kui me vaid tunneksime paremini seda raamatut ja oskaksime sealt leida meile vajalikku informatsiooni! Meie abistamiseks on telefoniraamat jagatud osadeks ja ühe osa moodustavad kollased leheküljed. Nende tundmine ja seal leiduva info oskuslik kasutamine säästab palju aega ja vaeva ning võib tuua meile suurt kasu.
Ka Jumalal on üks sarnane raamat, mille Ta on jaganud inimestele. See on täis üliolulist informatsiooni. Kahju, et inimesed seda nii vähe kasutavad! Aga et hõlbustada selle kasutamist, on seegi jagatud osadeks, milledest üht võiksime nimetada Jumala kollasteks lehekülgedeks. Seal leidub rohkesti praktilist informatsiooni ja nõuandeid toimimiseks pea kõigis eluolukordades. See raamat Piiblis räägib kõigest, alates söömisest kuni abieluni. See annab nõu kõigis valdkondades, alates tööst kuni lunastuseni.
Jumala kollased leheküljed – Õpetussõnad – äärmiselt sisutihe infoallikas selle kohta, kuidas olla õnnelik ja edukas oma elus. Täna, muidugi, ei jõua me seda käsitleda kogu ulatuses, kuid ma valisin mõned teemad ja esitan teile mõned küsimused, veendumaks, et need on teie elus olulised.
1. Kas on tööl teie elus tähtis koht?
2. Kas on rahal teie elus tähtis koht?
3. Kas on teile oluline teada, kuidas teha tarku ja intelligentseid otsuseid?
4. Kas on teile tähtis olla tugev ja sihikindel oma eesmärkide saavutamisel?
Kui te vastasite neile küsimustele jaatavalt, siis on meil põhjust avada Jumala kollased leheküljed. Sissejuhatuseks me loeme Õps.22,20.21: "Kas ma ei ole sulle kirjutanud kolmkümmend veergu nõuandeid ja teadmisi, et õpetada sulle tõde, tõsiseid sõnu, et võiksid vastata oma läkitajale kindlate sõnadega?" Vaadelgem täna nelja neist 30 veerust ehk õpetussõnast, kus õpetatakse meile, kuidas toimida mõnes meie elu väga olulises valdkonnas.
Õpetussõna Nr. 5 – Õps.22,29: "Kui näed meest, kes oma töös on tubli, siis on ta koht kuningate, mitte alama rahva teenistuses!"
Ühe Detroiti ärikontori töötajad leidsid oma teadetetahvlilt järgmise sõnumi: "Juhtkond on kahjuks pannud tähele, et oma tööpostil surevad töölised ei kuku maha. Sellele asjale tuleb teha lõpp, sest nii on võimatu vahet teha surma ja tööliste tavaliste liigutuste vahel." Mis tööline see selline on, kelle liigutusi pole võimalik eristada surnud inimese omadest!
Ustavus ja usinus töös on üks suurimaid ja tõhusamaid tunnistusi sellest, et Kristus on muutnud meie elu. Ta on teinud meid elavaks, äratanud uuele elule. Me töötame südamega, kohusetundlikult, püüdlikult ja ausalt, tehes iga oma töö võimalikult hästi. Maailmas, kus motoks on SAADA VÕIMALIKULT PALJU VÕIMALIKULT VÄHESTE KULUTUSTE JA JÕUPINGUTUSTEGA, on ausalt töötavad Jumala lapsed, kelle motoks on ÕNDSAM ON ANDA KUI VÕTTA, tõeliseks silmaimeks, olles samal ajal vägevaks tunnistuseks kristluse kasuks. Kui me oleme selliselt ustavad ja usinad oma töödes ja tegemistes siin maa peal, paneb Taevane Kuningas meid kindlasti tähele ja võtab oma teenistusse!
Ellen White kirjutab, et kasulik töö on hädavajalik meie õnneks (CG 349), see suurendab meie õnne (LS 87), annab jõudu ja lisab jõudlust rahutule ja rahuldamatule meelele (3T 336), on hädavajalik füüsilise, hingelise ja kõlbelise heaolu saavutamiseks (3T 400).
Inglise kuningas Henry III tüdines õukonnaelust ja kuninga kohustustest ning pöördus ühe kloostri poole, et veeta ülejäänud elu mõtisklustes. Kloostri vaimulik juht ütles talle: "Teie kõrgus, kas te mõistate, et siin antakse sõnakuulmisvanne? See on Teile raske, sest Te olete olnud kuningas."
Henry vastas: "Ma mõistan. Kogu oma ülejäänud elu olen ma sõnakuulelik teile, nagu Kristus teid juhib."
"Siis ma ütlen teile, mida teil tuleb teha," ütles kloostriülem. "Minge tagasi oma troonile ja teenige ustavalt seal, kuhu Jumal on teid pannud!"
Kuningas Henry sarnaselt soovime meiegi vahel vabaneda oma kohustustest. Kuid pidagem meeles, et Jumal kutsub meid töötama ustavalt seal, kus me oleme – õpetajana, arstina, torumehena, elektrikuna, koristajana, emana...
Õpetussõna Nr. 7 – Õps.23,4.5: "Ära näe vaeva rikkaks saamiseks, ära kuluta selleks oma mõistust: kui lased oma pilgu lennata selle peale, siis ei ole seda enam, sest rikkus saab enesele tiivad, otsekui kotkas, kes lendab taeva poole!"
Rahast rääkida on riskantne. Tunnistades, et me seda vajame, peame ühtlasi tunnistama selle võimu meie üle. Jumala Sõna on väga selge raha küsimuses. Selle kohaselt pole probleem mitte rahas, vaid inimese südames. Jumala lapsed võivad olla rikkad, vaesed või seal vahepeal. Oluline on, et me ei langeks materialismi ohvriks või vangiks. Head nõu leiame Jumala kollastelt lehekülgedelt Õps.30,8.9: "Vaesust ega rikkust ära mulle anna, toida mind aga vajaliku leivaga, et ma küllastudes ei hakkaks salgama ega ütleks: "Kes on Jehoova?" või et ma vaeseks jäädes ei hakkaks varastama ega patustaks oma Jumala nime vastu!"
Järgmine kord, kui sul on kiusatus mõelda, et loterii võitmine või suure päranduse saamine lubab täituda su unistustel, pea meeles, et raha eest võid osta:
- voodi, aga mitte une;
- raamatuid, aga mitte ajusid;
- toitu, aga mitte söögiisu;
- maja, aga mitte kodu;
- arstimeid, aga mitte tervist;
- ehteid, aga mitte ilu;
- ristikese, aga mitte Kristuse.
Õpetussõna Nr. 21 – Õps.24,5.6: "Tark mees suudab rohkem kui tugev, ja teadlik mees on jõurikkast üle! Sest targal juhtimisel sa võid pidada sõda, ja võit on seal, kus on rohkesti nõuandjaid!"
Tarkus on võim. Ühel hommikul läks panga uus noor president kohtuma oma eelkäijaga, et küsida temalt nõu. Ta alustas: "Härra, nagu te hästi teate, puuduvad mul paljud võimed, mis teil on selleks tööks. Te olite väga edukas selle panga presidendina. Kas te ei oleks nii hea ja jagaks minuga mõningaid kogemusi, mis te olete omandanud aastate jooksul siin, mis on olnud teie edu võtmeks?"
Vanem mees vaatas nooremat ja vastas: "Noormees, kaks sõna: HEAD OTSUSED."
Noormees vastas: "Tänan teid, härra. Aga kuidas inimene teab, mis on hea otsus?"
"Üks sõna, noormees: KOGEMUS," vastas vanem mees.
"Aga kuidas inimene saab kogemusi?" küsis noormees edasi.
"Kaks sõna, noormees: HALVAD OTSUSED," vastas kogenud pankur.
Kas poleks tore, kui me võiksime teha häid otsuseid, ilma kogemusteta halbade otsustega! Võimatu? Ei, see on võimalik! Kuidas? Lugedes Jumala Sõna ja tehes selle õpetuse järgi! Üks kuulsamaid ütlusi Õpetussõnades on Õps.9,10: "Jehoova kartus on tarkuse algus ja Kõigepühama tundmine on mõistus!" Jutt on aukartusest. Kui sa pead kellestki lugu või tunned tema ees aukartust, siis sa usaldad ja võtad tõsiselt seda, mida ta sulle ütleb. Aukartus Issanda vastu on tarkuse alguse selles mõttes, et Tema nõuandeid järgides teed sa häid otsuseid!
Kui sa soovid osta maja või autot, teed sa hästi, kui sa pöördud mõne selle ala eksperdi, asjatundja poole. Nii võid sa hoiduda n.ö. ämbrisse astumast! Jumal on parim ekspert elu alal. Tema Sõna järgimine tasub end ära, kui sul tuleb teha tähtsaid otsuseid, sest Jumal annab ainult tarka nõu. Ja koos Temaga tegutsedes oled sinagi tark!
Õpetussõna Nr. 24 – Õps.24,10: "Kui oled hädaajal arg, siis on su jõud vähene!" Ühes teises tõlkes: "Kui sa nõrked raskustes, siis näitab see, kui nõrk sa tegelikult oled." Jumal soovib, et me oleksime tugevad ja püsiksime kindlana ka siis, kui meid tabavad raskused ja probleemid. Raskused on selleks, et need võita. Selliselt võttes need ainult karastavad meid ja teevad tugevamaks.
Me imestame sitkete ja sihikindlate meeste üle, kes jooksevad maratoni. Maratoni võitja on jooksjate kuningas! Aga kuulge seda lugu:
Marshall Ulrich ei tegelnud jooksmisega enne, kui oli juba 29. aastane. 1989. aastal raputas ta pikamaajooksjate maailma sellega, et jooksis kuus 100-miilist ultramaratoni ühel hooajal, kusjuures viiel korral oli ta esimese 10 hulgas. Ulrichit tuntakse enim siiski tema vägitegudest Badwater'i Ultramaratonidega. See on 135-miiline kesksuvel toimuv jooks Death Valley (Surmaoru) põhjast, mis asub 86 m alla merepinda, Mount Whitney tippu 4418 m kõrgusel üle merepinna. Olles juba võitnud seda jooksu 4 korda, seadis ta 1999. aastal endale uue eesmärgi: sooritada see jooks üksi, ilma toetava meeskonnata. Ta pukseeris enda järel pisut ümberehitatud lapsevankri toidu, riiete ning 83 liitri vee ja jääga, mis kaalusid kokku umbes 100 kg, ning jooksis kesksuve kuumuses (120 F) 135 miili (217 km) orust mäe tippu kõrguste vahega 4,5 km, kannatades pidevalt ninaverejooksu all! Selleks kulus tal 77 tundi.
Ühel järgneval aastal jooksis ta Kolmanda Maailma Nälja Leevendamise programmi raames Surmaorust Mount Whitney tippu ja tagasi, seejärel pöördus ja tegi seda veelkord! Jooksu kogupikkus oli ligi 22 olümpia maratoni!
Kuidas ta suutis? Nagu ütles üks ta hea sõber: "See pole sellest, nagu poleks Marshall inimene; see on sellest, et ta ei lase millelgi tulla tema ja ta eesmärgi vahele."
Mõistate? Ta seadis eesmärgi, treenis ega jätnud enne, kui oli oma eesmärgi saavutanud! Ta ei loobunud raskustes. Oh, oleks meil samasugune püsivus ja sihikindlus Jumala teenimises, inimestele head tegemises, kristlikult elamises! Ükskõik, kui raske – me lihtsalt ei loobu! Ainult edasi! Ainult edasi! Me ei pea nõrkema raskustes, sest Jumal teeb meid tugevaks, nagu kirjutab ka Paulus – evangeeliumi-maratonide meister: "Ma suudan kõik Temas, kes mind teeb vägevaks!" (Flp.4,13).
Kuidas me küll vajame seda tugevust, püsivust ja kindlust, et joosta võiduka lõpuni meile määratud maratoni! Heb.12,1-2 antakse nõu: "Sellepärast meiegi, et nii suur pilv tunnistajaid on meie ümber, pangem maha kõik koorem ja meid nii hõlpsasti takerdav patt ning jookskem kannatlikkusega meile määratud võidujooksmist, vaadates usu alustajale ja täidesaatjale Jeesusele, kes risti kannatas Temale oodatava rõõmu asemel [ehk Teda ees ootavale rõõmule mõeldes], häbist hoolimata, ja on istunud Jumala aujärje paremale käele."
Jeesus suutis kõik, saades jõudu oma Isalt ja olles sihikindel oma eesmärgi saavutamises. Õpime Temalt!
Need olid siis mõned nõuanded Jumala kollastelt lehekülgedelt. Miks mitte uurida neid oma kodus edasi, et olla edukad oma usuvõitluses ja ka igapäevases elus! Jumal õnnistagu teid!

Mati Ploompuu
Adventkoguduse pastor emeeritus

Nädala sõna arhiiv