.: koosolekute ajad :.
 


Reedel:
18:00 palvekoosolek

Laupäeval:
10:00 piiblitund
11:15 jutlus

 

.: kontaktandmed :.
 


Karja 3, Pärnu
80018, ESTONIA

Pastor: Andres Ploompuu
parnu at advent.ee

 

.: mis on :.
 


Jutlused:
Nädala sõna arhiiv

Uusim raamat:
Harmooniline abielu (21.06.2006)

Tõmmatuim raamat:
Mässav Planeet (6588)

Vaata tervet raamatute nimekirja.

 

.: lingid :.
 


Adventist Review
Piibel.net

 
.: nädala sõna :.
 


Toitumine Jumala Sõnast
04.02.2006 - (1872)

Möödunud hingamispäeval me leidsime, et Piibel kui Jumalast antud juhend on väga kasulik – õpetuseks, noomimiseks, parandamiseks ja juhatamiseks. Selle õilis eesmärk on valmistada iga kristlane ette tööks, milleks Jumal meid on kutsunud. Aja veetmine seda Sõna uurides rikastab meie elu ja aitab meil kasvada.
Täna me vaatamegi, kuidas Jumala Sõnast toitumine võib muuta radikaalselt meie elu, kui me loeme seda iga päev. Avame selleks Peetruse esimese kirja ja loeme sealt 1:22–2:3.
1.Pet.1,22-2,3: "Et te olete oma hinged puhastanud tõe sõnakuulmises teesklematuks vennalikuks armastuseks, siis armastage üksteist innukalt ja südamest, sest et olete uuesti sünnitatud mitte kaduvast, vaid kadumatust seemnest, Jumala elava ning püsiva Sõna läbi. Sest "kõik liha on nagu rohi ja kõik tema hiilgus nagu rohu õieke; rohi kuivab ära ja õieke variseb maha, aga Issanda sõna püsib igavesti!" Ja see on see sõna, mis teile rõõmusõnumina on kuulutatud. Siis pange nüüd maha kõik kurjus ja kõik kavalus ja silmakirjatsus ja kadedus ja kõik keelekandmine ning himustage otsekui vastsündinud lapsed vaimset täispiima, et te selle läbi võiksite kasvada õndsuseks, kui te olete maitsnud, et Issand on helde."
Paljud arvavad, et Piibel – Jumala Sõna – ei ole nende jaoks sellel moodsal ajal. Nad mõtlevad, et kuna see on kirjutatud nii kaua aega tagasi, siis on see kasulik vaid neile, kes elasid sel ajal, ja et nende jaoks on see kirjutatudki!
Kui nii, siis küsiksin: Kui see oli tähtis vaid vana-aja inimesele – kuni Jeesuse ja apostlite ajani välja – miks on see ikka veel aasta-aastalt maailmas enim müüdud ja ostetud raamat ning miks nii paljud inimesed loevad ja uurivad seda? Neil päevil ma külastasin Interneti kaudu nn. KULDRAAMATUKOGU, kus on nimekiri sajast Eesti elu enim mõjutanud raamatust. Esimesel kohal on seal Anton Hansen Tammsaare "Tõde ja õigus," teisel kohal Oskar Lutsu "Kevade," kolmandal kohal Friedrich Reinhold Kreutzwaldi "Kalevipoeg" ja neljandal kohal Piibel. Autorit pole juurde märgitud.
Miks on Piibel ka eestlaste poolt ikka veel nii kõrgelt hinnatud raamat? Vastus on: Inimesed leiavad sellest toitu oma hingele. Väga paljud leiavad, et Jumala Sõnas leiduv tõde on ajakohane ka tänapäeva inimesele. See, mis oli tõde Piibli-aegadel, on tõde ka tänapäeval; see, mis muutis elusid noil päevil, muudab neid ka tänapäeval; see, mis oli väljakutseks tolle aja inimestele, esitab väljakutse ka tänapäeva inimestele; see, mis õpetas inimesi noil vanadel aegadel, jagab õpetusi ka neil moodsail päevil; see, mis tutvustas inimestele Jumalat minevikus, teeb meid Jumalaga tuttavaks ka tänapäeval.
Lugenud teksti Peetruse esimesest kirjast, märkasime me kindlasti kaht peamist sõna, mis kirjeldavad Jumala Sõna. Need on "elav" ja "püsiv." Mida need tähendavad? Websteri sõnaraamat teatab:
ELAV – 1. olema elus (mitte surnud, vaid elus ja aktiivne); 2. jätkama elusana (mitte surema, edenema, elama ilma lõputa); 3. jääma inimeste mällu või aruandesse (ei unustata).
PÜSIV – 1. vastu pidama (raskustele), mitte järele andma [Piiblit on aastasadu kritiseeritud, solvatud, püütud hävitada, kuid ta on säilinud]: 2. jätkama samas olekus, kestma [Jumala Sõna pole muutunud, kuigi inimesed on püüdnud seda muuta].
Müüdid tulevad ja lähevad, tekivad, muutuvad ja kaovad; tõde püsib igavesti. See on üks põhjus, miks Jumala Sõna on elanud aastatuhendeid. Ükski teine dokument ei ole talunud ajaproovi nii nagu Püha Piibel. Põlvkond põlvkonna järel on leidnud, et Pühakiri on tõde; seda võib usaldada. Inimesed on pöördunud ristiusku sageli vaid ühe lõigu mõjutusel, mille nad on lugenud Jumala Sõnast. Gideonlased on saanud tuntuks just seetõttu, et nad asetavad Piibleid hotellidesse ja motellidesse üle kogu maailma, et kas või ükski inimene, kes võitleb parajasti oma elu probleemidega, võiks leida Jumala Sõna tõe otse oma hotellitoast. Ja neid leidjaid on; sellest kõnelevad tähelepanuväärsed tunnistused.
Piibli sõnad on võimsad ja liigutavad. Need võivad sulatada patuse kõige külmema südame. Need võivad muuta elu otse sel hetkel, kui neid loetakse. Need võivad kinnitada kahtlustes kõikuvat kristlast. Need võivad julgustada igat masenduses olijat. Kuid kõige enam: need ehitavad kristlasi nende usus, need toidavad teda. Ja see on teine põhjus, miks Jumala Sõna on püsinud läbi aegade. See on vaimu toit.
Peetrus lõpetab selle mõtte üleskutsega oma lugejatele "himustama," see on igatsema Jumala Sõna nii, nagu väikesed lapsed "himustavad" piima. Vastsündinud vajavad just oma ema piima – nii toitumiseks kui ka immuunsüsteemi ülesehitamiseks, et nad kasvaksid, oleksid tugevad ning paneksid vastu haigustele. Nii vajab ka iga vastsündinud Jumala laps "vaimset täispiima" – Jumala Sõna, et sellest toitumise läbi kasvada ning saada tugevaks ka vaenlase pisikute rünnakute vastu.
Selle lugemisega näitame me ka elementaarset austust Jumala vastu, kes oma armastuses on meile selle kirja läkitanud. Kas Jumal ei vääri siis austust, tänu ja kiitust, mida me saame Talle tuua? Ja kuidas me saame olla tänamatud, kui me võime Tema Sõnast nii palju julgustavat ja kasulikku õppida! Tema Sõna ilmutab, kuidas teised on õppinud toetuma Jumalale ja Tema Tõesõnale ning kuidas Jumal on olnud halastaja ja armuline ning ustav nende elus, kes on Temale lootnud.
Jumala Sõna on tõde. Ja õndsad on need, kel on nälg ja janu selle tõe järele – kel on nälg ja janu elava Jumala järele, kes ilmutab end selle Sõna läbi. Jeesus ütles Mat.5,6: "Õndsad [s.o. õnnelikud] on need, kellel nälg ja janu on õiguse järele, sest nemad rahuldatakse." Ilm.1,3 teatab – ja ka need on Jeesuse sõnad: "Õnnis on see, kes loeb, ja need, kes kuulevad selle prohvetliku kuulutuse sõnu ja peavad tallel, mis sellesse on kirja pandud; sest aeg on ligidal." See käib nii Ilmutusraamatu kui ka kogu Jumala Sõna kohta.
Jumala Sõnast toitumine aitab meil Peetruse sõnade kohaselt "kasvada õndsuseks." Siin leiduv sõna "kasvama" on tõlge kreeka sõnast auxano, mis osutab taime normaalsele kasvamisele, mis viib ta vilja kandmisele. Selliselt on ka üks normaalne kristlik elu pidev kasvamine, mille tulemuseks on vaimuvilja valmimine. Selleks aga ei piisa vaid ihutoidust, sest "inimene ei ela ükspäinis leivast, vaid igaühest sõnast, mis lähtub Jumala suust!" (Mat.4,4).
Normaalne kristlik elu on üks pidev kasvamine. Jumal soovib, et iga kristlane liiguks vaimulikust lapse-east vaimulikule küpsusele – abitust vastsündinust kuni täiskasvanuni, kes ütleb: "Ma suudan kõik Temas, kes mind teeb vägevaks" (Flp.4,13)
Peetruse üleskutses valitseb imeline loogika ja kooskõla. Vaadakem seda lõpuks veelkord: "Himustage otsekui vastsündinud lapsed vaimset täispiima, et te selle läbi võiksite kasvada õndsuseks, kui te olete maitsnud, et Issand on helde." Me ei tea, kui hea on üks toit, kui me pole seda maitsnud! Me ei tea, kui hea ja kosutav on Jumala Sõna, kui me pole seda enda jaoks lugenud! Sellepärast jäägu meie hinge kõlama Taaveti üleskutsuvad sõnad – Ps.34,9: "Maitske ja vaadake, et Jehoova on hea!" Lugege Piiblit – ja te leiate, et Jumal on hea!

Mati Ploompuu
Adventkoguduse pastor emeeritus

Nädala sõna arhiiv