.: koosolekute ajad :.
 


Reedel:
18:00 palvekoosolek

Laupäeval:
10:00 piiblitund
11:15 jutlus

 

.: kontaktandmed :.
 


Karja 3, Pärnu
80018, ESTONIA

Pastor: Andres Ploompuu
parnu at advent.ee

 

.: mis on :.
 


Jutlused:
Nädala sõna arhiiv

Uusim raamat:
Harmooniline abielu (21.06.2006)

Tõmmatuim raamat:
Mässav Planeet (6580)

Vaata tervet raamatute nimekirja.

 

.: lingid :.
 


Adventist Review
Piibel.net

 
.: nädala sõna :.
 


Palve jõud
06.11.2010 - (1700)

Mat.7,7-11: "Paluge, siis antakse teile; otsige, siis te leiate; koputage, siis avatakse teile. Sest igaüks, kes palub, see saab ja kes otsib, see leiab, ja kes koputab, sellele avatakse. Või missugune inimene on teie seast, kellelt tema poeg palub leiba ja ta annaks temale kivi? Või kui ta palub kala ja ta annaks temale mao? Kui nüüd teie, kes olete kurjad, mõistate anda häid ande oma lastele, eks palju enam teie Isa taevas anna häid ande neile, kes Teda paluvad."
Ühes väikeses linnas olid kristlased väga mures kahju pärast, mida põhjustas seal asuv kõrts. Ühel päeval otsustas kirikurahvas hakata palvetama selle pärast, et Jumal kuidagi vabastaks nad sellest nuhtlusest. Nädal aega hiljem süütas välk kõrtsi ja see põles maani maha. Kõrtsi omanik kaebas kiriku kohtusse. Kirik palkas advokaadi, kes püüdis veenda kohtunikku, et kirikurahval pole kõrtsi mahapõlemisega mingit pistmist. Olles kuulanud ära mõlemad pooled, ütles kohtunik: "Mulle jääb selles kohtuasjas palju segaseks ja mõistatuslikuks. Kuid ühest asjast saan ma aru: kõrtsi omanik usub palve jõusse, aga kristlased ei usu!"
Mõned tõesti ei usu, aga paljud usuvad. 1997. aasta aprillis viis USA ajakiri Newsweek läbi küsitluse, millest selgus, et siiski suur osa kristlasi usub palvesse.
- Tervelt 82% neist märkis ära, et oma palvetes nad paluvad tervist ja edu oma lastele või pere liikmetele.
- 75% palusid jõudu oma nõrkuste võitmiseks.
- 36% ei palunud kunagi finantsilist või karjäärilist edu.
- 87% märkis, et Jumal vastab palvetele. Samal ajal märkis 51%, et Jumal ei vasta palvetele!
- 82% vastas, et Jumal ei tee palvetele vastates vahet isikute vahel.
- 79% väljendasid usku, et Jumal kuuleb palvet tervistamise pärast parandamatust haigusest.
- 73% uskus, et Jumal vastab palvetele abi pärast töö leidmiseks.
- 54% inimesi arvas, et kui Jumal ei vasta nende palvetele, siis tähendab see, et Jumal ei soovi vastata.
- Ja 82% inimestest teatas, et kui nende palve ei saa vastatud, ei pöördu nad sellepärast veel ära Jumalast.
Muidugi tahab iga inimene, et tema palvetele vastataks ja üldiselt sellepärast ju palvetatakse, et midagi saada. Ühel hommikul, kui pastor parajasti uuris Piiblit ja valmistas ette oma järjekordset jutlust, sisenes tema kabinetti ta väike poeg, kes istus ta jalge ette ja silmitses teda oma suurte silmadega. Isa pöördus ta poole ja küsis kärsitult: "Mis on, poeg? Mida sa tahad?" Lapse suured silmad läksid isa küsimust kuuldes imestusest veel suuremaks ning ta ütles kõhklevalt: "Ma ei taha midagi. Ma ainult vaatan sind ja armastan sind!"
Ma tulin ainult vaatama. Tahtsin ainult sind näha. Kes seda usub? Sest kui meie pöördume Jumala poole, siis me ju ikka midagi palume, midagi soovime. Milleks muidu Tema juurde tulla, milleks muidu Tema poole pöörduda? Kui mõni mu laps on pöördunud teatud näoga mu poole: "Issi..." siis olen ma vahel lapse juttu ära kuulamata küsinud: "Kui palju?" Ja enamus juhtudel on ka kohe öeldud, kui palju! Ja muidugi olen ma selle andnud ning lool lõpp!
Seoses selle "Kui palju?"-ga kõlab üks mõistujutt nii: Mees saabub taevasse ja Peetrus tutvustab talle ümbrust. Varsti mööduvad nad suurest kaubalaost ja mees küsib, mis on seal sees? "Oh, ei, sa ei soovi seda näha," protesteerib Peetrus. Mehe uudishimu on aga sellega veelgi suurenenud ning ta nõuab sisselaskmist. Peetrus avab ukse ja mehe silme ees avaneb tohutu hulk ilusaid ja häid asju, mida ta oleks nii väga soovinud ja tihti ka vajanud veel maa peal elades. "Miks sa ei soovinud, et ma seda näeksin," küsis mees, mille peale vastas Peetrus: "Ma kartsin, et see teeb sind kurvaks; mõistad, need on kõik need asjad, mis Jumal oli valmis pannud sinu jaoks, et neid sulle anda kohe, kui sa palud."
"Igaüks, kes palub, see saab ja kes otsib, see leiab, ja kes koputab, sellele avatakse." Kes ei palu, see ei saa.
1962. aasta oktoobris seisis maailm 13 päeva globaalse katastroofi äärel. Kõikjal ootasid inimesed pingeliselt lahendust teravale poliitilisele vastasseisule USA ja NSVL vahel, mis ähvardas lõppeda apokalüptilise tuumasõjaga. Sellest poliitilisest sündmusest vändatud filmis "Kolmteist päeva" on üks huvitav stseen. President Kennedy sõber ja nõuandja Kenny O'Donnell jõuab mööda tänavat kõndides ühe katoliku kiriku juurde, kus näeb pikka inimeste rida kiriku ees. Uurides, miks inimesed siin sabas seisavad, märkab ta silti, mis teatab: "Pihtimine ööpäevaringselt. Paluge rahu eest." Kenny peatub, mõtleb veidi ja võtab siis sappa.
Õnneks pole meil Jumalaga kohtumiseks vaja seista sabas! Me võime alati pöörduda Tema poole, sest Tema kõrvad on alati valmis meid kuulama. Tal on alati aega meie jaoks. Ja me ei pea Tema poole pöörduma preestri vahendusel. Jeesus on ainus Vahemees Jumala ja inimese vahel (1.Tim.2,5) ning Tema armutrooni ette võime astuda julgesti (Heb.4,16) igal ajal.
Kuid palvetagem usus ja siira südamega. Muidu võib juhtuda nii, nagu ükskord ühe perekonna lõunalauas, kus isa luges enne pere sööma asumist traditsiooniliselt söögipalve, tänades Jumalat toidu ja kõigi teiste heade andide eest. Kuid kohe peale palvet hakkas ta kaebama raskete aegade üle, halva kvaliteediga toidu üle, mida ta on sunnitud sööma jne.
Väike tütar katkestas teda ja küsis: "Issi, kas sa usud, et Jumal kuulis sind, kui sa veidi aega tagasi ütlesid söögipalve?"
"Kindlasti," vastas isa.
"Ja kas Ta kuulis, mida sa ütlesid toidu kohta veidi aega hiljem?" küsis tüdruk.
"Muidugi," vastas isa, "Jumal kuuleb kõike."
"Aga isa," küsis tütar," kumba sinu juttu Jumal usub?"
Enne palvele asumist ma vahendan veel mõnede inimeste mõtteid palve ja palvetamise kohta:
- See, kes jookseb Jumala eest hommikul, leiab vaevalt Teda ülejäänud päeval (John Bunyan).
- Kui ma jätaksin palve hooletusse kas või üheks päevaks, kaotaksin ma suure osa oma usutulest (Martin Luther).
- Miski ei pane meid armastama teist inimest enam kui palve tema eest. Eestpalvet võib defineerida kui ligimese armastamist põlvedel.
- See oli ingel, kes tõi Peetruse välja vangikongist, kuid see oli palve, mis tõi kohale ingli (Thomas Watson).
- Inimesed võivad võtta kergelt meie üleskutseid ja hüljata meie sõnumi, nad võivad seista vastu meie argumentidele ja põlata meid kui isikuid, aga nad ei suuda midagi meie palvete vastu (J. Sidlow Baxter).
- Hommikul tõustes palveta: "Tere hommikust, Kristus! Ma armastan Sind! Mis Sul täna plaanis on? Ma soovin selles osaleda. Tänan Sind, Jumal. Aamen" (Norman Grub).
- Kui me loodame organisatsioonile, saame seda, mida organisatsioon võib meile anda; kui loodame haridusele, saame seda, mida haridus võib anda; kui loodame mõnele inimesele, saame seda, mida üks inimene võib meile anda; kui aga loodame palvele, saame seda, mida võib anda Jumal.
Miks mitte palvetada? Kohe praegu.

Mati Ploompuu
Adventkoguduse pastor emeeritus

Nädala sõna arhiiv