.: koosolekute ajad :.
 


Reedel:
18:00 palvekoosolek

Laupäeval:
10:00 piiblitund
11:15 jutlus

 

.: kontaktandmed :.
 


Karja 3, Pärnu
80018, ESTONIA

Pastor: Andres Ploompuu
parnu at advent.ee

 

.: mis on :.
 


Jutlused:
Nädala sõna arhiiv

Uusim raamat:
Harmooniline abielu (21.06.2006)

Tõmmatuim raamat:
Mässav Planeet (6580)

Vaata tervet raamatute nimekirja.

 

.: lingid :.
 


Adventist Review
Piibel.net

 
.: nädala sõna :.
 


Usu imeline vägi
09.12.2006 - (1657)

Mrk.11,22-26: "Jeesus vastas ning ütles neile: "Olgu teil usku Jumalasse! Tõesti, ma ütlen teile, kui keegi ütleb sellele mäele: tõuse paigast ja lange merre! ja ei mõtle kaksipidi oma südames, vaid usub, et see, mis ta ütleb, sünnib, siis see saab temale! Sellepärast ma ütlen teile: kõik, mida te palute ja anute, uskuge, et te seda saate, siis see saab teile! Ja kui te seisate ja palvetate, siis andke andeks, kui teil midagi on kellegi vastu, et ka teie Isa, kes on taevas, annaks teile andeks teie üleastumised. Aga kui te andeks ei anna, siis ei anna ka teie Isa, kes on taevas, teie üleastumisi andeks!"
Jumal hoolitseb imeliselt oma laste eest, andes neile kõik materiaalsed asjad, mida nad vajavad, samuti rahuldades ka nende hinge vajadused, andes neile oma armastuse ja andestuse, hingerahu ja rõõmu. Ta on varustanud meid võimete ja jõuga töötamiseks ja teenimiseks. Ta soovib näha oma lapsi tugevate ja õnnelikena, täis energiat Jumala ja üksteise teenimiseks. Talle ei tee au virisemises ja kurtmises, nõrkuses ja kaotustes veedetud elu. Ta soovib, et me oleksime positiivsed ja võidukad.
Kuidas seda kõike saavutada? Usu läbi Jumalasse. "Usk on me võidujõud, usk on me võidujõud! See võitmatu imejõud maailma võidab ka," ütleb üks ilus laul.
Usk vaatab Jumala peale, oodates ja saades Temalt abi. See on nagu inimese väljasirutatud käsi, mis võtab Jumalalt vastu häid ande, mida Ta on väga tahtlik andma oma lastele (Mat.7,11). Ja muidugi toetub usk Jumala tõotustele. Me ei saa paluda usus mida sellist, mida Jumal ei ole tõotanud. Aga kui Jumal ON midagi tõotanud, siis usk teab, et Jumal täidab oma tõotused ja ta võib julgesti paluda neid asju.
Kord tõi ühe pere isa metsast seeni. Need näisid ilusad ja isuäratavad, kuid keegi ei teadnud, kas nad on ikka söödavad. Lihtsalt hea usu peale neid süüa oli riskantne. Nii otsiti välja seeneraamat, mille abil tehti täpselt kindlaks, milliste seentega on tegemist. Ja siis juba valmistati ja toodi need seened julgelt lauale, kartmata, et need võiksid kahju teha. Nad usaldasid seda seeneraamatut, nad uskusid, et selle sõnum on õige. Ja see andis neile julguse need seened ära süüa.
See ongi usk. Me peame selliselt usaldama Jumala raamatut – Piiblit. See näitab, mis on hea ja mis on halb, mis on õige ja mis on väär, mis kõlbab ja mis ei kõlba, mis toidab meid ja mis mürgitab meid, mis on meile eluks ja mis on surmaks. Kui me Jumala Sõna selliselt usaldame ja selle järgi toimime, saadavad meie elu Jumala rikkalikud õnnistused.
Vaadelgem pisut usu imelist väge.
1. USK LAULAB. Inimene, kel puudub elav, aktiivne usk, ei laula. Pigem on ta sünge, masendunud ja rõhutud. Kuid elava usuga inimene suudab rõõmustada isegi keset raskeid katsumusi.
Horatio Spafford kaotas oma neli tütart laevahukus tormisel merel, kui põrkasid kokku kaks laeva. Oma leina ajal kirjutas ta aga need sõnad: "Kui Jumala rahu on südames mul, siis kõlab ka tormide sees mu huulil see julgustav, rõõmustav laul: Mul on hea, mul on hea Jeesuses! Mul on hea Jeesuses! Tema rahu on mul südames!" Kõige ilusamad laulud sünnivad kõige suuremas valus – usus Jumalasse ja toetudes Temale.
Frances Crosby kaotas nägemise õnnetuses, kui ta oli vaid kuue nädalane. Iial ei näinud ta looduse ilu ega oma sõprade nägusid, kuid tal oli usk Jumalasse ja tema südames helises laul. Ta on kirjutanud mõned kõige tuntumatest ja armastatumatest vaimulikest lauludest, nagu näiteks "Päästja risti juurde ma tahan ikka jääda", "Õnnelik olen, Jeesus mul on" või "Julge ma Sinu juures, julge Su varju all."
Usk laulab, sest ta peletab ära kahtluse ja hirmu. Usu läbi paistab valgus ka läbi pimeduse. Usk teeb südame kergeks. Ja igaüks meist on kogenud, kuidas need usust sündinud laulud kinnitavad meie usku!
2. USK TEENIB. Usk tegutseb. Usus ehitas Noa laeva, kuigi selleks kulus tervelt 120 aastat! See oli ennekuulmatu ettevõtmine, kuid usu läbi sai see teoks!
Usu läbi viis Mooses Iisraeli rahva Egiptusest välja. Usu läbi juhtis Joosua selle rahva Tõotatud maale, võites inimlikus mõttes endast tugevamad vaenlased. Usu läbi võitles Gideon väikese hulgaga tohutu armee vastu ja saavutas võidu.
Usk ei otsi iial kergemat teed. See läheb läbi raskuste ja jätkab tegutsemist kasinate tulemuste kiuste. Keegi on öelnud, et "me ei õpi tundma Jumala ressursse seni, kui me ei ürita võimatut!" Ainult usu läbi ustavalt tegutsedes saame aru, et Jumalal pole midagi võimatu (1.Ms.18,14).
3. USK VARUSTAB. Inimene on oma loomult muretseja. Ta muretseb kõige pärast – toidu, riietuse, peavarju pärast, kui nimetada vaid esimesi asju. Ta muretseb eilse päeva tagajärgede, tänase päeva probleemide ja homse päeva teadmatuse pärast. See toob näkku kortsud, röövib rõõmu, kulutab ära energia, jättes järele vaid kartused.
Kuid tarvitseb vaid toita oma usku Jumala Sõnaga ja su mured ning kartused nälgivad surnuks! Usk varustab sind sellise optimismi ja energiaga, et sa jaksad liigutada mägesid!
4. USK PÜSIB. Usk Jumalasse jääb püsima ka siis, kui kogu maailm näib kokku varisevat. Vaadake Iiobi elu. Ta kaotas vara, lapsed, reputatsiooni ja isegi tervise, kuid keegi ega miski ei saanud temalt röövida tema usku, kuna ta ise hoidis sellest kõvasti kinni. Ja see see usk tõi talle võidu. Iob.42,10 on kirjutatud: "Jehoova pööras Iiobi saatuse, kui see palus oma sõprade eest; ja Jehoova andis Iiobile kõike, mis tal oli olnud, kahekordselt."
Vaadake Joosuat. Tema elu rahva juhina polnud kerge. Rahvas oli nii kalduv Jumalast ära taganema, kuid Joosua usk püsis kindlana. Oma lahkumiskõnes rahvale võis ta öelda – Jos.24,15: "Kui teie silmis on halb teenida Jehoovat, siis valige endile täna, keda te tahate teenida: kas neid jumalaid, keda teie vanemad teenisid teispool jõge, või emorlaste jumalaid, kelle maal te elate? Aga mina ja mu pere, meie teenime Jehoovat!"
Vaadake Paulust. Tema oma rahvas vihkas ja vaenas teda, püüdes teda tappa, kuid usu läbi jäi ta Jumalale ustavaks ning jätkas talle antud tööd kuni viimase hingetõmbeni. Kui tema lahkumisaeg oli jõudnud ligi, võis ta öelda –2.Tim.4,7.8: "Ma olen head võitlemist võidelnud, ma olen oma jooksmise lõpetanud, ma olen usu säilitanud! Nüüd on minule tallele pandud õiguse pärg, mille Issand, õige kohtumõistja, mulle annab tol päeval, aga mitte ainult minule, vaid ka kõigile, kes armastavad Ta ilmumist."
Usk aitab meil säilitada oma tõekspidamisi isegi siis, kui meie oma perekonna liikmed või sõbrad peaksid meid nende pärast põlgama.
Möödunud talvel oli meil kohutav torm, mis langetas väga palju puid. Kuid sõites bussiga Pärnu ja Tartu vahet, panin ma tähele, et vähe oli neid puid, mis olid murdunud – enamus puid olid lihtsalt tuule poolt pikali puhutud! Miks? Nende juured ei olnud sügaval maa sees! Nende kinnitus oli pinnapealne! Ja nii nad seal lamasid, juured püsti maa peal. Kuid need puud, mille juured olid sügaval maa sees, paindusid tormituules, kuid ei langenud. Mõned neist tõepoolest murdusid, kui surve osutus liiga suureks, kuid ükski neist ei langenud täies pikkuses.
Sõnade "murduma" ja "langema" vaimulik tähendus peaks olema meile arusaadav. Sügav usk Jumalasse, mis rajaneb Tema tõotustele, hoiab meid langemast elu tugevates tormides.
Kui sulle tundub, et sa eluraskustes ei suuda enam püsida, siis soovitatakse sul külastada nelja paika: lastekodu, traumapunkti, hooldekodu ja lastehaiglat. On väga tõenäoline, et sa näed seejärel oma raskusi hoopis teise pilguga ning leiad isegi põhjust Jumalat tänada – ja su usk saab kinnitatud!
Wilma Rudolph sündis enneaegsena, kaaluga umbes 2 kg, oleks peaaegu surnud kahepoolsesse kopsupõletikku, lastehalvatus sandistas ta vasaku jala, mille sirgeks saamiseks kandis ta kuus aastat tugevaid klambreid. Ta treenis, treenis – ja 1960. aasta Rooma Olümpiamängudel sai temast "maailma kõige kiirem naine" ja esimene Ameerika naine, kes võitis ühtedel olümpiamängudel kolm kuldmedalit! Usk viis ta võidule – püsiv usk kogu selles lapsepõlve viletsuses, et ta saab jalule ja koguni terveks!
5. USK PÄÄSTAB. Muidugi me teame, et ainult Kristus päästab. Kuid et Ta saaks päästa, on inimese poole vajalik osutada usku. See päästab kristlase külmusest, leigusest ja keskpärasusest. Kahjuks on maailmas kohutavalt palju selliseid kristlasi, kes ei erine palju või üldsegi mitte maailmast. Kuidas siis pääseda keskpärasuse patust?
Usalda Jumala Sõna. Usu Piibli sõnumit. Toetu sellele. Pea meeles, et Jumal ei jäta kunagi oma tõotusi täitmast. Seda, mida Ta on teinud teistele, võib Ta teha ka sinule! Jeesus suudab kõik – ka sinu juures, KUI sa vaid usud! Jeesus ütles – Mrk.9,23: "Kõik on võimalik sellele, kes usub!" Taas ütles Ta – Mat.24,35: "Taevas ja maa hävivad, aga minu sõnad ei hävi mitte!"
Usu, et Jumal on sinust eluliselt huvitatud – kogu Pühakiri püüab sulle seda sisendada. Jumal armastab sind, Ta vajab sind! Kõige ilmekamalt kõneleb sellest Kristuse surm sinu eest. Usu seda ja näita oma usku tegudega. Kui kohtad raskusi, ole optimistlik – igast olukorrast ON välja tee. Palu, et Jumal näitaks sulle seda ja juhiks sind sellel teel. Ta võib valmistada tee ka sinna, kus seda ei ole! Kui sa vaid usud seda, ja Teda – kogu südamest!

Mati Ploompuu
Adventkoguduse pastor emeeritus

Nädala sõna arhiiv