.: koosolekute ajad :.
 


Reedel:
18:00 palvekoosolek

Laupäeval:
10:00 piiblitund
11:15 jutlus

 

.: kontaktandmed :.
 


Karja 3, Pärnu
80018, ESTONIA

Pastor: Andres Ploompuu
parnu at advent.ee

 

.: mis on :.
 


Jutlused:
Nädala sõna arhiiv

Uusim raamat:
Harmooniline abielu (21.06.2006)

Tõmmatuim raamat:
Mässav Planeet (6591)

Vaata tervet raamatute nimekirja.

 

.: lingid :.
 


Adventist Review
Piibel.net

 
.: nädala sõna :.
 


7 viisi, kuidas armastada ema
11.05.2013 - (1193)

Joh.19,26.27: "Kui nüüd Jeesus nägi risti kõrval seisvat oma ema ja jüngrit, keda Ta armastas, ütleb Ta emale: "Naine, vaata, see on su poeg!" Pärast Ta ütleb jüngrile: "Vaata, see on su ema!" Ja sestsamast tunnist võttis jünger ta oma kotta."
Jeesus armastas oma ema ja ema armastas oma Poega Jeesust. Mida pidi küll tundma emasüda, kui ta armastatud Poeg võimude poolt arreteeriti, surma mõisteti ja nüüd siin tema silme all risti löödi? Kuidas oleks ta soovinud Teda päästa sellest ülekohtust ja neist valudest! Kuid ta ei saanud teha midagi muud oma Poja aitamiseks, kui vaid seista võimalikult Tema lähedal risti all ja nutta.
Ja mida teeb Jeesus? Rippudes ristil ja kandes kogu maailma pattude koormat, ei unusta Ta oma ema, vaid trööstib teda talle uue poja andmisega enda asemele. Ja, panite tähele, kelle Ta selleks valis? Jüngri, keda Ta armastas! Ta valis oma emale uueks pojaks oma parima sõbra – mehe, kes oli võimalikult Tema sarnane armastav ja hooliv! Võib-olla just sellepärast Johannes nii kaua elaski, et ta saaks korralikult hoolitseda Jeesuse ema Maarja eest kuni ta maise elu lõpuni!
Jeesus tõesti armastas väga oma ema! Jumalana tegeles Ta ustavalt igaveste asjadega, Pojana aga andis Ta meile kõigile eeskuju, kuidas me peaksime armastama oma ema ja hoolitsema tema eest. Me ei saa olla hoolimatu oma ema suhtes ja samal ajal olla õiges vahekorras Jumalaga. Seesama Johannes, kelle hoole alla Jeesus usaldas oma ema, kirjutab: "Kui keegi ütleb: "Mina armastan Jumalat", ja vihkab oma venda, siis ta on valelik. Sest kes ei armasta oma venda, keda ta on näinud, ei või armastada Jumalat, keda ta ei ole näinud" (1.Joh.4,20). Sama hästi võiks öelda: "Kes ei hooli emast, keda ta on näinud, ei või ka hoolida Jumalast, keda ta pole näinud!" Hea ja hooliva lapsena võime me armastada oma ema seitsmel viisil:
1. ARMASTA TEDA VERBAALSELT ehk sõnadega!
Tütardele ja naistele on see omasem. Pojad ja mehed tavaliselt tõrguvad vastu: "Ma ei pea sulle ütlema, et armastan sind; sa juba tead seda. Ma olen sulle ennegi öelnud, et kui ma peaksin muutma oma meelt, siis annan ma sulle sellest teada!" Või: "Kas ma pole sulle näidanud, et ma armastan sind? Miks peaksin ma sellest rääkima?" Aga emadele ja üldse naistele meeldib, kui seda ka sõnades väljendatakse ja mitte ümber nuka, vaid otse: "Ma armastan sind!"
Üks mees kirjutab: "Ma kohtusin imekauni tütarlapsega, kellele ütlesin juba esimesel kohtumisel, et soovin temaga abielluda. Ja seda ma tegingi. Pale 57 aastat kestnud abielu mu kallis Meeri suri. Kuigi me leppisime kokku, et meie tuhk puistatakse lennukist ookeani, ei ole ma suutnud seda teha. Veel elus olles ütles ta mulle sageli: "Sa ei tea, kui väga ma sind armastan!" mille peale ma alati vastasin: "Mina samuti." Ma ei öelnud kunagi: "Ma armastan sind!" Nüüd on tema põrm mu puhvetkapi peal, kus ma ütlen talle mitu korda päevas, kui väga ma teda armastan. Kuid on liiga hilja. Kuigi ma kirjutasin talle isegi luuletusi, ei suutnud ma panna ennast ütlema talle kolme sõna, mida ta kõige enam igatses kuulda. Kui mu kõige kallim oli suremas ja me mõtlesime, et ta on koomas, ütlesin ma talle: "Pole piisavalt sõnu, et öelda sulle, kui väga ma sind armastan." Mõni tund hiljem ta sosistas: "Pole piisavalt sõnu" – ja suri."
Kas meil on piisavalt sõnu oma ema jaoks – kuni ta veel elab? Armasta teda verbaalselt!
2. ARMASTA TEDA FÜÜSILISELT!
Ema saab füüsiliselt armastada mitmeti, näiteks teda kallistades või põsele musi andes või lihtsalt sohvale tema kõrvale istudes ja tema kätt hoides-silitades. Ta oskab seda hinnata. Oli ju ema esimene, kes sind puudutas, mähkides sind enda sees lakkamatult tervelt üheksa kuud! Seejärel, tulnud ilmale, surus ema su oma rinnale ja imetas sind! Ei ole vist kohta su kehal, kuhu su ema poleks sind musitanud! Ja seda suurima armastusega! Kui palju on ta sind pesnud ja puhastanud, sinu mähkmeid ja riideid vahetanud, sulle toitu suhu toppinud! Sa sõna otseses mõttes kasvasid üles tema puudutustest. Sa vajasid neid. Ja ema vajas neid. Ja te mõlemad vajate neid kuni elu lõpuni!
Füüsiline puudutus tähendab emale rohkem kui lilled või kommikarp või teemant-kaelakee – no, ei maksa nüüd liiga kaugele ka minna! Aga ma olen ise kogenud, kuidas mõni hooldekodusse vangistatud ema haarab mind, sisuliselt võõrast inimest, enne lahkumist oma embusesse, sest ta januneb füüsilise puudutuse järele! Armasta oma ema füüsiliselt!
3. ARMASTA TEDA KANNATLIKULT!
Emad teevad hämmastavalt palju tööd, hoolitsedes mehe, laste ja kodu eest seitse päeva nädalas ja 24 tundi ööpäevas; alati peab ta olema valmis lohutama mitte ainult oma beebit, vaid ka oma meest! Mäletate, kuidas üks ema ütles oma lapsukesele, kes palus teda äikesetormi ajaks oma voodisse julgustuseks, et ta ei saa tulle, sest peab magama issiga! "Suur memmekas!" ütles selle peale pisipoeg. Ärge pahandage ema peale, et ta igale poole ei jõua – vähemalt mitte välgukiirusel. Olge kannatlikud!
Üht kodu külastas rahvaloendaja, kes leidis pereema majapidamises askeldamas. Suuri vaevu suutis ema oma paljude tööde kõrvalt talle mõned minutid pühendada, mille tulemusena sai täidetud küsitlusleht, kus ema hõivatuse lahtrisse sai kirjutatud "Ei tööta"! Ärge iial küsige üheltki emalt: "Kas sa töötad või oled kodus?" Raske on üht ema veel rängemalt solvata! Paljud emad aga teevad oma ema ja koduperenaise töö ära koguni karjääritöö kõrvalt. Meie aga kurdame või isegi pahandame: "Need riided on ikka veel pesemata!" Või: "Miks ei ole toit veel laual?" Ema kiirustab töö juurest oma lapsele autoga kooli järele, sest pisipreilile ei meeldi bussiga sõita, kuid saab viimaselt pahandada, et jäi 5 minutit hiljaks! Armastage oma ema kannatlikult!
Sageli on lapsed palju kannatlikumad oma sõprade ja sõprade emade vastu kui oma ema vastu! Kui nad kohtleksid oma sõpru nii, nagu nad kohtlevad oma ema, ei oleks neil sõpru! Ja kui nad kohtleksid oma sõprade emasid nii, nagu nad kohtlevad oma ema, keelaksid nende emad oma lapsel ära nendega suhtlemise! Emad väärivad paremat! Nad ei ole porivaip, mille sisse hõõruda iga negatiivne mõte!
Üks ema kirjutab oma 80. sünnipäeva eel: "Kallid lapsed, tahan teile öelda, et ma soovin kõige enam asju, mis ei maksa teile midagi! Ma tahan, et te tuleksite ja istuksite minu kõrval ilma ühegi pingeta. Me võime vestelda, võime ka vaikida. Ma tahan vaid olla teiega koos. Ma soovin teie kannatlikkust, kui ma ei kuule hästi, mis te räägite. Ma tean, et kordamine on tüütu, kuid vahel pean ma paluma teid korrata. Ma soovin teie kannatlikkust, kui ma eietan liiga palju oma minevikust ja teen seda liiga aeglaselt. Ja püüdke mind mõista, kui ma pillan asju maha ja kaotan asju ja unustan ning vahel jään tukkuma... Aeg, kannatlikkus ja mõistmine on kõik, mida ma teilt ootan."
Armasta oma ema kannatlikult!
4. ARMASTA TEDA OSAVÕTLIKULT!
Ema kuulab, kui sa puistad oma südant; ta on osavõtlik ja kaastundlik. Isegi täiskasvanuna võid sa alati pöörduda tema poole, kui vajad kedagi, kes tõeliselt kuuleks, mõistaks ja hooliks. Sa tead, et ta on alati sinu poolel.
Kord küsitleti hukkamisele minevate kurjategijate emasid. Tüüpiliselt ütlesid nad: "Ta on mul nii hea poiss!"
"Aga ta tappis 10 inimest," tuletas meelde intervjueerija.
"Ma tean!" vastas ema, "kuid tal on hea süda!"
Pole ime, et meile meeldib rääkida emaga; ta kuulab! Kuid tuleb aeg, mil tema tahaks rääkida, oma südant puistata. On saabunud "tasumise tund." Kas ka sina kuulad teda niisama osavõtlikult? Kas ta saab nüüd nutta sinu rinna najal? Kas sa püüad teda mõista ja armastada, isegi kui ta mõistus peaks tõrkuma?
"Aga ta muudkui aina kaebab ja kurdab!" ütled sina. Jah, nagu sinagi omal ajal! Ometi kuulas ta sind alati osavõtlikult. Kuula sina teda ka ja ära unusta, et sinagi saad kord vanaks ning soovid, et sinu lapsed suhtuksid sinu kaebustesse osavõtlikult!
Nii et, armasta oma ema osavõtlikult.
5. ARMASTA TEDA TÄNULIKULT!
Kõige enam väärib meie tänu Jumal. Aga kes on järgmine? Selles pole mingit kahtlust. Ema. Tema on meid oma südame all kandnud ja toitnud ja kasvatanud ning toonud meid ilmale; tema on meid armastanud ja meie eest hoolitsenud enam kui ükski teine inimene. On patt olla talle mitte selle eest tänulik. Ta on kuhjaga ära teeninud meie tänu – ja mitte ainult emadepäeval, vaid alati!
Ilus on tänada teda sõnadega. "Tänan sind, ema!" kõlab ema kõrvadele sama hästi kui "Armastan sind, ema!" Kuid vahel sõnadest lihtsalt ei piisa. Kuidas ema tegudega tänada, neid võimalusi pakub meile elu kuhjaga. Ja teadke, iga heategu muutub tänuks, kui see teha oma algatusel!
Tänulikkus on südamehariduse kraadiklaas. Tänulikkus õnnestab tänu vastuvõtjat ja õilistab tänajat. Armasta siis oma ema tänulikult!
6. ARMASTA TEDA HELDELT!
Matemaatika õpetaja küsib lastelt: "Kui pere lauas on 10 inimest ja laual üks õunapirukas, siis kui suure osa sellest igaüks saab?"
"Ühe üheksandiku," vastab kiiresti üks poiss.
"Mis? Sa ei tunne jagamist?" küsib õpetaja.
"Ei! Te ei tunne mu ema!" vastab poiss. "Kui lauas on nii palju inimesi ja toitu nii vähe, ei taha ta üldse süüa!"
Emad on oma laste vastu nii helded. Nad on valmis ära andma oma viimase, et lastel ei oleks puudust. Me ei saa iial armastada oma ema liiga palju! Me ei saa iial olla oma ema vastu liiga helded! Miski, mida me saame teha, ei ole tema jaoks liiga palju või liiga hea. Me ei suuda iial tasuda talle kõige eest, mis ta on teinud. Aga üritagem kasvõi osaliseltki – ja võimalikult heldelt.
Ja kui me ei saa olla helde materiaalselt, siis mis keelab meid olla helde armastuse avaldamises?
Armasta oma ema heldelt!
7. ARMASTA TEDA AUSTAVALT!
Viies käsk Jumala kümnes käsus ütleb: "Sa pead oma isa ja ema austama, et su elupäevi pikendataks sellel maal, mille Jehoova, su Jumal, sulle annab!" (2.Ms.20,12). Kui "Lapsed, kuulake oma vanemate sõna!" (Ef.6,1) kehtib lastele nii kaua, kuni nad on vanematekodus, siis "Austa oma isa ja ema!" (Ef.6,2) on erinev. See kohustab austama oma vanemaid nii kaua, kui nad elavad. Kui isa on perekonna pea, siis ema on perekonna süda! Ärge murdke seda südant! Armastage oma ema austavalt!
"Jah, aga mu ema pole austusväärne!" vabandab keegi. Kas tõesti? Kui ta on su ema, siis Piibli järgi väärib ta su austust! Ja ära unusta, et kui sa ei suuda armastada oma ema austavalt, siis pole sul tulevikku! Sest ainult need elavad kaua "maal, mille Jehoova, su Jumal, sulle annab," kes austavad oma isa ja ema!
Armasta oma ema verbaalselt; armasta oma ema füüsiliselt; armasta oma ema kannatlikult; armasta oma ema osavõtlikult; armasta oma ema tänulikult; armasta oma ema heldelt; armasta oma ema austavalt! Ema on kõike seda väärt. Kui Jeesus mõtles isegi veel ristil oma emale ning osutas talle tähelepanu ja armastust, siis kas ei kutsu see meidki üles armastama oma ema alati ja kõikjal? Ja olgem õnnelikud, kui me ema veel elab!

Mati Ploompuu
Adventkoguduse pastor emeeritus

Nädala sõna arhiiv