.: koosolekute ajad :.
 


Reedel:
18:00 palvekoosolek

Laupäeval:
10:00 piiblitund
11:15 jutlus

 

.: kontaktandmed :.
 


Karja 3, Pärnu
80018, ESTONIA

Pastor: Andres Ploompuu
parnu at advent.ee

 

.: mis on :.
 


Jutlused:
Nädala sõna arhiiv

Uusim raamat:
Harmooniline abielu (21.06.2006)

Tõmmatuim raamat:
Mässav Planeet (6591)

Vaata tervet raamatute nimekirja.

 

.: lingid :.
 


Adventist Review
Piibel.net

 
.: nädala sõna :.
 


Ma ei tea, mis juhtub homme
12.01.2013 - (1408)

Üks laul algab sõnadega: "Ma ei tea, mis juhtub homme." Ma küsin, mis oleks, kui me teaksime? Kui sina teaksid, kuidas sa kasutaksid seda teadmist? Kas sa kasutaksid seda rikastumiseks – teades ette bingo loto võidunumbrid või börsikõikumised? Või kasutad sa seda inimeste abistamiseks – teades ette, et on toimumas õnnetus ja oma vahelesegamisega hoiad selle ära? Või vormistad sa end kangelaseks – teades ette, millal kedagi varitseb surm, lähed varakult sündmuspaigale ja päästad näiteks vettekukkunud lapse? Mida sa teeksid, kui teaksid ette tulevikku?
Ma tean, et inimesed sooviksid teada tulevikku, milleks muidu need horoskoobid, kristallkuulid ja muud sarnased asjad. Ennustajaid jätkub ja samuti nende poole pöördujaid. Kuid tõde on, et keegi meist ei tea, mis juhtub homme. Seda tunnistas juba tark Saalomon, kirjutades näiteks Kog.8,7 inimesest, et "ta ei tea, mis tuleb, sest kes ütleb temale, missugusel viisil see tuleb?" Ingliskeelsest Piiblist (NIV) otse tõlgituna: "Kuna ükski inimene ei tea tulevikku, kes ütleks talle, mis on tulekul?"
Sellele viimasele küsimusele, muidugi, on olemas vastus – ja see vastus on: Jumal. Jumal on tegelikult ainus, kes teab tulevikku. Meie eest on see varjatud. Keegi on öelnud, et kui me kasutame sõna "elan", peaksime alati lisama sellele "kui." Jakoobus on sellest kirjutanud nii – Jak.4,13-15: "Kuulge nüüd, kes ütlete: "Täna või homme me läheme sinna linna ja viibime seal aasta ja kaupleme ning saavutame kasu!" — teie, kes ei teagi, missugune on homme teie elu; sest te olete suits, mida pisut aega nähakse ja mis siis haihtub — selle asemel et öelda: "KUI Issand tahab ja me elame, SIIS teeme seda või teist!""
Kui elu siin ilmas on nii ebakindel ja me ei tea, mis meiega juhtub, kuidas me siis suhtume tulevikku? Jumalal on meile selles asjas midagi öelda.
1. KOLM ASJA, MILLE KOHTA JUMAL ÜTLEB: "ÄRA SEDA TEE!"
Esimeseks ütleb Jumal: "Ära ole kindel homses!" Äsja lugesime, kuidas selle sõnastas Jakoobus. Saalomon on selle Õps.27,1 sõnastanud nii: "Ära kiitle homsest päevast, sest sa ei tea, mida see päev toob!" Sellega Jumal ütleb: "Ära laiuta oma plaanidega homseks päevaks, järgmiseks nädalaks või aastaks, sest elu on ebakindel. Sind võib sel ajal isegi mitte enam elus olla.
Ma kardan, et enamus meist on enesekindlad; ühiskond teeb oma parima, et koolitada meid selles suunas. Milles võib väljenduda enesekindlus? Näiteks oleme enesekindlad, kui teeme plaane ja hakkame tegema midagi, eelnevalt selle pärast palvetamata! Sellega me ütleme, et saame ise hakkama – et oleme olemas, et meil on jõud, võime ja tarkus seda teha. Kui me aga enne plaanide tegemist ja tegutsema asumist palvetame, näitame, et tunneme oma sõltuvust Jumalast ja loodame Tema peale, soovime Tema tahte täitumist ja ootame Tema õnnistust. On ju iga meie eluhetk ja iga võime Tema armuand, sellepärast, "kas te siis sööte või joote või midagi teete, seda tehke kõik Jumala auks" (1.Kor.10,31), "kõige eest alatasa tänades Jumalat ja Isa meie Issanda Jeesuse Kristuse nimel" (Ef.5,20). Ärme siis tee ühtegi plaani ega alusta ühtegi tegevust eelnevalt sellepärast palvetamata.
Teiseks ütleb Jumal: "Ära karda homset!" Jeesus ütles – Mat.6,34: "Ärge siis olge mures homse pärast, sest küll homne päev muretseb enese eest." Mis on muretsemine? Muretsemine on enda mõttetu hautamine oma mõtetega. Muretsemine on katse mängida Jumalat ja kontrollida tulevikku. Sa kujutad ette, et oma muretsemisega võid muuta tulevikku! Jeesus esitab selle mõtte kohta humoorika küsimuse – Mat.6,27: "Kes teie seast võib muretsemisega oma pikkusele ühegi küünra jätkata?" Muretsemisest pole kasu! See teeb ainult halba.
Õnneks teenime me armulist ja kaastundlikku Jumalat, kes ei lae meie peale korraga kogu meie elukoormat. Me ei jaksaks seda kanda! Nii annab Ta meile elu väikeste kildude kaupa – sekund sekundi järel, minut minuti järel, tund tunni järel, päev haaval – ja manitseb meid mitte muretsema tuleviku pärast.
Ja kolmandaks ütleb Jumal: "Ära viivita homseni!" Kog.11,4 ütleb Saalomon: "Kes valvab tuult, ei saa külvata, ja kes vaatleb pilvi, ei saa lõigata!" Teisisõnu, kui sa ootad täiuslikke tingimusi, ei saa sa kunagi midagi tehtud!
Ära viivita! Tee kohe, mis tuleb teha! "Näe, nüüd on hästi soodus aeg, vaata, nüüd on päästepäev!" (2.Kor.6,2). Keegi on öelnud: "Viivitamine on mu patt; see toob mulle vaid kurbust. Ma tean, et pean muutma oma elu; ja ma teen seda – homme!"
Need olid kolm meie tulevikku puutuvat asja, mille kohta Jumal ütleb: "Ära tee!" – "Ära ole kindel homses! Ära karda homset! Ära viivita homseni!"
2. KOLM ASJA, MILLE KOHTA JUMAL ÜTLEB: "TEE SEDA!"
Me loeme need välja Joosua kogemusest Kaanani piiril. Taust on selline: Jumal vabastas Iisraeli rahva Egiptuse orjusest ja lõpuks jõudis see rahvas Tõotatud maa piiri taha. Mooses on surnud ja nüüd on Joosua kord juhtida rahvast. Joosua teab, et Tõotatud maal tuleb neil seista silmitsi vähemalt seitsme vaenuliku rahvaga. Need on tugevad rahvad hästi treenitud armee ja kindlustatud linnadega. Ka nende sõjavarustus on palju parem kui Joosua noorel armeel. Pole ime, et Joosua ei tundnud end kõige paremini.
Jumal mõistis teda, ilmus talle ja ütles: "Joosua, ma ütlen sulle kolm asja, mis sul tuleb teha. Kui sa nii teed, garanteerin ma sulle edu!" Vaadelgem neid kolme asja ja mõelgem, ehk ootab Jumal meiltki nende tegemist, kui tume tulevik peaks tegema meid ärevaks.
Kõigepealt ütles Jumal – Jos.1,2.3: "Mooses, mu sulane, on surnud. Ja nüüd võta kätte, mine üle selle Jordani, sina ja kogu see rahvas, maale, mille ma annan neile, Iisraeli lastele! Kõik paigad, kuhu teie jalatald astub, ma annan teile, nagu ma Moosesele olen öelnud."
Nii et esimeseks ütles Jumal sisuliselt: "Sea vaim valmis, sest ma tahan, et sina vallutaksid selle maa ja annaksid selle Iisraeli lastele!" Lühidalt, VÕTA VASTU MINU PLAAN! Selleks aga pidi ta laskma lahti minevikust. Kaua aastaid oli ta olnud Moosese abiline, suure jumalamehe alandlik ja kuulekas sulane – õpipoiss, võiksime öelda. Nüüd ütles Jumal: "Mooses, mu sulane, on surnud." Saa sellest aru! Teda pole enam. Unusta see, et tema juhtis ja sina täitsid vaid käsku. Nüüd tahan ma, et sina juhiksid seda rahvast edasi! Mooses on surnud aga mina elan! Kui sa tegutsed minu juhtimisel, saad sa hakkama. "Eks ole mina sind käskinud: ole vahva ja tugev? Ära kohku ja ära karda, sest Jehoova, su Jumal, on sinuga kõikjal, kuhu sa lähed!" (Jos.1,9).
Kuidas mõjus selline julgustus Joosuale? Jos.1,10.11 teatab: "Ja Joosua andis käsu rahva ülevaatajaile, öeldes: "Käige leer läbi ja andke rahvale käsk, öeldes: valmistage enestele teemoona, sest kolme päeva pärast te lähete üle selle Jordani, et minna vallutama maad, mille Jehoova, teie Jumal, annab teile pärida!"" Joosua võttis vastu Jumala plaani.
Õps.16,9 on tarkuseiva: "Inimese süda kavandab oma teed, aga Jehoova juhib tema sammu!" Inimene võib teha ja peabki tegema plaane, kuid hea on, kui me laseme Jumalal meid juhtida – nii plaanide tegemisel kui ka nende täideviimisel. Kui me teeme plaane, paludes Jumala juhtimist, siis on see tarkus. Kui me aga teeme plaane Jumalaga mitte arvestades, siis on see enesekindlus! Ärme siis ole enesekindel, ärme karda ja ärme ka viivita; otsigem Jumala juhtimist ja võtkem vastu Jumala plaan meie eluks!
Teiseks ütles Jumal Joosuale: "JÄÄ MINU SÕNA SISSE!" Jos.1,7: "Ole ainult vahva ja hästi tugev, tehes hoolsasti kogu käsuõpetuse järgi, mille mu sulane Mooses sulle andis; ära kaldu sellest ei paremale ega vasakule, et sa võiksid teha targasti kõikjal, kuhu sa lähed!" Teisisõnu ütles Jumal: "Joosua, ma garanteerin sulle edu, kui sa teed kõik minu Sõna järgi!"
Sama ütleb Jumal ka meile: "Sa võid minna tulevikule vastu julgelt, kui sa võtad vastu minu plaani ja jääd minu Sõna sisse! Ära lase end sellest kallutada ei paremale ega vasakule poole!" Parempoolsed on ilmselt need, kes panevad Jumala Sõnale midagi juurde – "õpetades õpetusi, mis on inimeste käskimised!" (Mat.15,9); vasakpoolsed aga need, kes jätavad Jumala Sõnast midagi täitmata. Ärme lase ei tööl, hobil ega millelgi muul kallutada meid kõrvale Jumala Sõna täpsest täitmisest.
Jumal lisas Joosuale – Jos.1,8: "Ärgu lahkugu see käsuõpetuse raamat sinu suust, vaid mõtle sellele päeval ja öösel, et sa peaksid hoolsasti kõike, mis sinna on kirjutatud, sest siis õnnestub su teekond ja siis on sul kordaminek!" Siin mainib Jumal kolme asja, mis aitavad jääda Tema Sõna sisse.
Esimene: Räägi sellest! "Ärgu lahkugu see käsuõpetuse raamat sinu suust!" Piibli lugemisest üksi ei piisa; selle õpetusest tuleb ka rääkida. Rääkimise kaudu kinnistub see palju paremini kui vaid lugedes. See ongi üks põhjus, miks meil on hingamispäevakool ja miks on hea omada koguduse juures piibliuurimise gruppe. Piibli tõdedest rääkides kinnistame need oma meelde. Ja kui me räägime üksteisele, kuidas me neid oma ellu rakendame, on kasu veelgi suurem.
Teine: Mõtle sellele! "Mõtle sellele päeval ja öösel," manitses Jumal Joosuad. Paljud piiblitõlked kasutavad sõna "mediteeri." Mis on mediteerimine? Me ei propageeri idamaist mediteerimist, vaid lihtsalt Jumala Sõna üle mõtisklemist. Keegi on öelnud: "Muretsemine on negatiivne mediteerimine." Kui sa oskad muretseda, siis oskad sa ka mediteerida! Pole ju muretsemine midagi muud kui pidev mõtlemine halbadele asjadele, mis võivad juhtuda. See on negatiivne mediteerimine. Positiivne mediteerimine on aga mõtlemine headele asjadele, mida Jumal võib teha ja kuidas Ta võib sinu elu juhtida. Nii ütles Jumal Joosuale: "Räägi neist positiivseist asjust ja mõtle neile ning...
Kolmas: Tee seda! "...et sa peaksid hoolsasti kõike, mis sinna on kirjutatud!" Rakenda Jumala tahe oma ellu päev päeva järel ja sind saadab edu. Keegi on öelnud: "Patt hoiab sind lugemast Piiblit, kuid Piibli lugemine ja selle järgi elamine hoiab sind patust!" Ps.119,11: "Ma panen Su sõna tallele oma südamesse, et ma ei teeks pattu Sinu vastu!" Jumala Sõna lugemise, sellest rääkimise, selle üle mõtisklemise ja selle järgi elamise kaudu me talletamegi selle oma südamesse.
Ja nii jõuame kolmanda asja juurde, mida Jumal ütles Joosuale: "ASTU EDASI USUS!" Just nimelt: TEGUTSE usus! Mõned peavad usku arvamuseks, kuid tegelikult märgib usk aktiivset tegutsemist! Sa võid öelda: "Ma usun, et lennuk püsib õhus." Kuid sa ei ilmuta oma usku sellesse enne, kui astud pardale ja lendad! Sa võid öelda: "Ma usun, et see tool kannatab minu raskust." Kuid sa ei ilmuta oma usku sellesse enne, kui oled istunud sellele.
Nii võid sa öelda: "Ma usun, et Jeesus on Kristus, elava Jumala Poeg!" Kah suur asi! Ka Saatan usub seda. Sinu usk muutub tegelikuks alles siis, kui sa annad oma elu Jeesusele, järgides Teda kõikjale, kuhu Ta sind juhib!"
Sarnast usku, usaldavat ja tegutsevat usku ootas Jumal ka Joosualt, keda lahutas Tõotatud Maast üle kallaste ajanud Jordani jõgi. Kuidas ta saab sellest üle tema hoolde usaldatud suure rahvahulga ja rohkete loomakarjadega?
Jumal julgustas teda – Jos.1,9: "Ole vahva ja tugev? Ära kohku ja ära karda, sest Jehoova, su Jumal, on sinuga kõikjal, kuhu sa lähed!" Kohkumine ja kartmine on kaks Saatana kõige tõhusamat relva. Kohkumine ja kartmine oli hoidnud neid nii pikka aega kõrbes. Iisraeli rahvas oleks võinud jõuda Siinai alt Tõotatud Maale kahe nädalaga! Kuid nad jäid kõrbesse uitama 40 aastaks, sest nad lõid kohkuma ja kartma Kaananimaa kindlustatud linnade ja neid kaitsvate sõjameeste ees! "Ära kohku ja ära karda," julgustas Jumal Joosuat, "sest mina, "Jehoova, su Jumal, olen sinuga kõikjal, kuhu sa lähed!"
Kas Joosua uskus seda? Uskus. Ja selle märgiks astus ta edasi seal, kus tee tõkestas suurvesi. Jos.3,15.16: "Ja niipea kui need, kes kandsid laegast, jõudsid Jordani äärde ja laegast kandvate preestrite jalad puudutasid vee äärt, kõik Jordani kaldad on ju täis vett kogu lõikuseaja, jäi ülalt poolt voolav vesi seisma, jäädes paisu taha väga kaugel Aadami juures, linn, mis on Saartani kõrval, ja vesi, mis voolas alla lausikmaa merre, Soolamerre, kadus täiesti; ja rahvas läks üle Jeeriko kohalt."
Joosua juhtimisel astusid seaduselaegast kandvad preestrid edasi usus ja sattusid... vette! Vesi jäi ju seisma "paisu taha väga kaugel Aadami juures," ja võttis aega, mil allpool olev vesi ära voolas. Ma kujutan ette, kuidas preestrid ja nende järel rahvas alustas Jordanist üleminekut, solistades pahkluust saadik, siis põlvist saadik ja võib-olla veel enamgi vees, kuid nad uskusid, et rohkem vett peale ei tule ja varsti on Jordani säng tühi ning nad pääsevad üle. Ja nii see ka oli!
Iga samm Jordani ületamisel oli ususamm! Ja nii kutsub Jumal meidki minema edasi usus, tegutsema usus. "Astu edasi usus!" oli Jumala kolmas korraldus Joosuale. Ja Joosua läks – üle Jordani, üle mägede ja orgude, üle kindlustatud linnade – võites kõik koos Jumalaga, sest Jumal oli seda tõotanud!
Nii on ka meie tulevik koos Jumalaga turvaline, kui me võtame vastu Jumala plaani, jääme Tema Sõnasse ja astume edasi usus.

Mati Ploompuu
Adventkoguduse pastor emeeritus

Nädala sõna arhiiv