.: koosolekute ajad :.
 


Reedel:
18:00 palvekoosolek

Laupäeval:
10:00 piiblitund
11:15 jutlus

 

.: kontaktandmed :.
 


Karja 3, Pärnu
80018, ESTONIA

Pastor: Andres Ploompuu
parnu at advent.ee

 

.: mis on :.
 


Jutlused:
Nädala sõna arhiiv

Uusim raamat:
Harmooniline abielu (21.06.2006)

Tõmmatuim raamat:
Mässav Planeet (6577)

Vaata tervet raamatute nimekirja.

 

.: lingid :.
 


Adventist Review
Piibel.net

 
.: nädala sõna :.
 


Kes on tõeline ema?
14.05.2011 - (1509)

Ma loen sissejuhatuseks 1.Kun.3:16-28, selguse mõttes ühe ingliskeelse tõlke järgi pisut kohendades: "Kord tulid kaks hooranaist kuninga juurde ja seisid ta ees. Ja üks naine ütles: "Oh, mu isand! Mina ja see naine elasime samas kojas. Ja mina sünnitasin kojas tema juuresolekul. Ja kolmandal päeval pärast seda, kui ma olin sünnitanud, sünnitas ka see naine. Me olime üheskoos, ühtki võõrast ei olnud ühes meiega kojas; ainult meie kaks.
Aga selle naise poeg suri öösel, sest ta oli magades tema peale läinud. Siis ta tõusis keset ööd ja võttis minu poja mu kõrvalt, su teenija magades, ja pani oma rinnale, aga oma surnud poja ta pani minu rinnale. Ja kui ma hommikul tõusin oma poega imetama, vaata, siis oli ta surnud! Aga kui ma teda hommikuvalguses hoolega uurisin, siis nägin, et ta ei olnudki see minu poeg, kelle ma olin sünnitanud!"
Siis ütles teine naine: "Ei ole nõnda, vaid minu poeg elab ja sinu poeg on surnud!"
Aga esimene vastas: "Ei ole nõnda, sinu poeg on surnud ja minu poeg elab!" Nõnda sõnelesid nad kuninga ees.
Siis ütles kuningas: "Üks ütleb: see on minu poeg, kes on elus, ja sinu poeg on surnud! Ja teine ütleb: ei ole nõnda, sinu poeg on surnud ja minu poeg elab! Tooge mulle mõõk!" Ja mõõk toodi kuninga ette. Siis ütles kuningas: "Raiuge elus laps pooleks ja andke üks pool ühele ja teine pool teisele!"
Aga naist, kelle poeg oli elus, valdas kaastunne oma poja vastu ja ta ütles kuningale: "Palun, mu isand, andke elus laps temale, ärge teda surmake!"
Ent teine ütles: "See ei pea saama ei minule ega sinule — raiuge pooleks!"
Siis kostis kuningas ja ütles: "Andke elus laps esimesele naisele ja ärge teda surmake — see naine on ta ema!"
Kui kogu Iisrael kuulis kohtuotsusest, mille kuningas oli teinud, tundsid nad aukartust kuninga ees, sest nad nägid, et temal oli Jumalalt tarkus õigust teha."
See pole kindlasti tavaline emadepäeva piiblitekst. Klassikaliselt lähenedes räägib see hoopis erilisest tarkusest, mille Jumal andis jumalakartlikule Saalomonile tema alandliku palve peale. Seega illustreerib see tuntud piiblitõde: "Jehoova kartus on tarkuse algus; hea arusaamine on kõigil, kes teevad seda mööda" (Ps.111,10).
Kuid sel lool on midagi olulist öelda ka emaduse kohta. Esimene asi, millele see juhib meie tähelepanu, on:
1. POLE OLEMAS TÄIUSLIKKU EMA.
Ma ei ütle seda emade mahategemiseks, vaid – vastupidi – julgustamiseks. Kui sa tunned, et sa pole täiuslik ema, siis tea, et sa oled täiesti normaalne ema.
Keegi pole hoolitsevam ja kohusetundlikum kui meie ema. Keegi ei vaja kohtlemist suurema õrnusega kui meie ema. Vahel oleme me tema vastu liiga karmid. Vahel on ta ise enda vastu liiga karm.
Kaks ema selles loos olid prostituudid! Nende lapsed sündisid ilmselt väljaspool abielu, patuse suhte tagajärjel. Kas see häirib meid? Kindlasti häiris see tunduvalt rohkem nende naiste kaasaegseid – eriti Jumala Iisraeli kõrge moraaliga kodakondseid.
Siit küsimus: Miks vaevus Saalomon kui Jumala valitud rahva kuningas tegelema nende kahe prostituudiga? Need naised – ja patused mehed, kes neile nende töö eest maksid – elasid ju vastuolus Jumala tahtega! Siin on vastus: Saalomon hoolis neist naistest, sest Jumal hoolis neist!
Pole mingit kahtlust, et kirik ja kogudus peab seisma moraalse puhtuse eest. Kuid ärme seejuures unusta, et kirik ja kogudus peab seisma ka andestuse ja parandamise ning hea nime taastamise eest!
Need naised – emad – ei küündinud Jumala ideaalini, siiski armastas Jumal neid! Kui keegi meist peaks ootama, millal Jumal hakkab meid armastama meie heade ja moraalsete tegude alusel, siis ta jääkski ootama!
Pole olemas täiuslikku ema, nagu pole olemas täiuslikku isa ega täiuslikku last. Kus on need täiuslikud õed ja vennad, tädid ja onud, vanaemad ja vanaisad, ämmad ja äiad? Keegi meist pole täiuslik. Ja kui on üldse keegi, kelle eksimustest me peaksime olema suutelised üle vaatama, need andestama, siis peaks selleks olema meie ema. Miks? Sest tema on andestanud nii palju meie eksimusi!
Kergendagem siis emade koormat ja laskem neil endilgi kergendada oma koormat! Laseme neil naerda ja tunda elust rõõmu. Ma tean, et emadele läheb kõige enam korda kõik lastega seotu ja seepärast ma loen ette mõned laste palved Jumalale, mis on võetud päris elust. Ma loodan, et see toob emade näole naeratuse:
"Kallis Jumal, ma hakkasin lugema Piiblit ja jõudsin sinna, kus on kirjutatud: "Aadam sai ühte oma naise Eevaga, kes sai käima peale." Mida see tähendab? Keegi ei ütle seda mulle. Armastusega, Alison."
"Kallis Jumal, kas Sa kavatsesidki luua kaelkirjaku sellise, või juhtus see kogemata?" – Norma.
"Kallis Jumal, ma käisin laulatusel ja nad suudlesid otse kirikus. On see OK?" – Neil.
"Kallis Jumal, tänan Sind väikese venna eest, kuid ma palusin kutsikat." – Joyce.
"Kallis Jumal, palun saada mulle poni. Ma pole midagi varem palunud. Sa võid seda järele vaadata." – Bruce.
"Kallis Jumal, palun saada Dennis Clark sel aastal teise laagrisse." – Peter.
"Kallis Jumal, ma mõtlen Sinule vahel isegi siis, kui ma ei palveta." – Elliot.
"Kallis Jumal, ma arvan, et Sul on väga raske armastada kõiki selles maailmas. Minu perekonnas on ainult neli inimest ja ma ei suuda armastada kõiki." – Nan.
"Kallis Jumal, ma ei arvanud, et oranž sobib kokku lillaga, kuni ma nägin Sinu tehtud eilset päikeseloojangut. See oli lahe!" – Eugene.
Sellised laste kirjad peaksid tooma iga ema näole naeratuse. Juhul, kui mitte, siis leidke ise midagi, mille peale naeratada ja tehke see endale harjumuseks. Elu on liiga lühike ja Jumal liiga hea, et käia ringi sünge näoga.
Nii et, esimene asi, mida me sellest piibliloost õpime, on: pole olemas täiuslikku ema. Teine asi, mida me võime sellest õppida, on:
2. JUMALAL ON VASTUS EMA PROBLEEMIDELE.
Ärge otsige stressivaba emadust. Seda pole olemas. Alates lapsekandmise raskustest ja sünnitusvaludest kuni tühja pesa ja lastelasteni on emadus tulvil stressi. Kuid ma ei ütle seda emade ega tulevaste emade heidutamiseks. Jumal on tahtlik ja võimeline aitama emasid kõigis neis stressirohkeis olukordades. Pealegi peaksime me teadma, et on olemas mitte ainult halb stress – distress – vaid ka hea stress – eustress. Ja suur osa ema stressist ongi eustress – ülevoolav rõõm lapse ilmaletulekust ja edusammudest.
Kuid on ka probleeme ja muresid, nagu meie tänases piibliloos. Aga siit me õpime, et Jumal ei andnud Saalomonile tarkust mitte selleks, et inimesed võiksid ahhetada sellest kuuldes. Ta andis selle kindlal eesmärgil. Jumal armastas mitte ainult neid kahte prostituudist ema, vaid ka nende lapsi ja seepärast andis Ta Saalomonile tarkust päästa see ellujäänud laps.
Jumal annab emadele tarkust kanda ema kohustusi ka tänapäeval. Ta võib juhtida ja aidata igasugustes olukordades igasuguseid emasid, kaasa arvatud üksikemasid, kasuemasid ja vanaemasid. Tänapäeva lastel on erilisi vajadusi. Jumal aitab emadel neid mõista ja nendega toime tulla. Ta võib õpetada sind, mida teha ja mida öelda igas olukorras.
Üks ema pani oma väikest poega magama ühel suveõhtul tugeva äikesetormi ajal. Pannud pojale ilusti teki peale, oli ta ruumist lahkumas, kui väikemees küsis väriseva häälega: "Emme, kas sa magaks täna öösel minuga?"
Ema naeratas ja embas poega, öeldes: "Ma ei saa, kallis. Ma pean magama su issiga."
Peale pikka vaikust surus poiss läbi hammaste: "Suur memmepoeg!"
Ja lõpuks kolmas asi, mida me võime sissejuhatavast loost õppida, on:
3. EMAARMASTUS ON UNIKAALNE.
Õige ema selles loos lepib pigem sellega, et teine naine kasvatab üles ta poja, kui et ta poeg raiutakse pooleks. Hea ema on valmis loobuma nii mõnestki asjast oma lapse heaolu nimel. Ohvrimeelsus on ema üks kesksemaid omadusi. See algab oma ihu ohverdamisega lapse kandmiseks oma rinna all üheksa kuud. Ma ei tea ühtki teist inimest, kes oleks valmis mind kandma järgimööda üheksa kuud! Ükski laps ei tohiks unustada seda armastusetegu! Kogu selle aja kestel toidab ja kaitseb ema oma last, kuni see on valmis ilmaletulekuks.
Kuid sellega ema eneseohverdus ei piirdu; tegelikult see sellega alles algab! Lapse toitmine rinnaga iga mõne tunni järel, ka öösel une ajast, lapse puhastamine, pesemine, mähkmete vahetamine, rinnal uinutamine ja palju palju muud lapse kasvades – seda kõike teeb ema vabatahtlikult armastusest oma lapse vastu.
Laps peab saama uued riided, ema võib kanda edasi vana kleiti. Tihti loobub ema oma unistustest, et aidata täituda lapse unistustel. Ja kui peaks näpistama puudus või nälg, tunneb laps seda kõige viimasena, kui üldse. Lapsi õpetatakse aitama oma ema, kuid tegelikkuses kukub ikka välja nii, et emad aitavad oma lapsi – isegi veel siis, kui need on juba pesast välja lennanud! Selline ta lihtsalt on – ta jääb emaks kuni surmani.
Täna me austame emasid ja täname Jumalat nende eest ning soovime neile jõudu ja jaksu, õnne ja tervist ning Taevaisa rikkalikke õnnistusi selles pühas laste armastamise ja kasvatamise töös!

Mati Ploompuu
Adventkoguduse pastor emeeritus

Nädala sõna arhiiv