.: koosolekute ajad :.
 


Reedel:
18:00 palvekoosolek

Laupäeval:
10:00 piiblitund
11:15 jutlus

 

.: kontaktandmed :.
 


Karja 3, Pärnu
80018, ESTONIA

Pastor: Andres Ploompuu
parnu at advent.ee

 

.: mis on :.
 


Jutlused:
Nädala sõna arhiiv

Uusim raamat:
Harmooniline abielu (21.06.2006)

Tõmmatuim raamat:
Mässav Planeet (6486)

Vaata tervet raamatute nimekirja.

 

.: lingid :.
 


Adventist Review
Piibel.net

 
.: nädala sõna :.
 


Taeva seitse imet
19.04.2008 - (2152)

2.Kor.5,1-9: "Sest me teame, et kui meie maine telkhoone maha kistakse, on meil elamu Jumala käest, mitte kätega tehtud igavene hoone taevas. Sellepärast me ka ohkame igatsedes, et kaetud saada taevase eluasemega, ometi nõnda, et meid kaetult kord ei leitaks alasti olevat. Sest meiegi, kes elame selles telgis, ohkame olles koorma all, sellepärast et me ei taha kattest vabaneda, vaid kaetud olla, et elu neelaks ära selle, mis on surelik. Aga meid on sellesama tarvis valmistanud Jumal, kes meile on andnud Vaimu pandi. Sellepärast me oleme julged igal ajal ja teame, et niikaua kui me kodus oleme ihus, oleme Issanda juurest ära; sest me käime usus ja mitte nägemises; aga me oleme julges meeles ja himustaksime ennemini ära olla ihust ja kodus olla Issanda juures. Sellepärast me ka püüame olla Temale meelepärased, kas oleme kodus või võõrsil."
Paulus kirjutab, et selles maailmas oleme võõrsil; meie kodu on taevas. Milline on see taevas? Johannes kirjutab talle ilmutatust – Ilm.22,1-5: "Ja ta näitas mulle puhast eluveejõge, selget nagu mägikristall. See voolas välja Jumala ja Talle aujärjest. Keset linna tänavat ja mõlemal pool jõge oli elupuu; see kandis vilja kaksteist korda, igas kuus andes oma vilja. Ja puu lehed tulid terviseks rahvastele. Ja midagi neetut ei ole enam. Ja Jumala ja Talle aujärg on siis seal, ja Tema sulased teenivad Teda. Ja nad näevad Tema palet, ja Tema nimi on nende otsaesisel. Ja ööd ei ole enam, ja neile ei ole vaja lambivalgust ega päevavalget, sest Issand Jumal valgustab neid, ja nemad valitsevad ajastute ajastuteni."
Kujutage ette reklaami: TASUTA IMEKAUNID KODUD TÄIUSLIKUS LINNAS, KUS ON 100% PUHAS VESI - ELUVESI - (TASUTA), PARIM TOIT - KAASAARVATUD ELUPUU VILI - (TASUTA), PIDEV VALGUSTUS (TASUTA), ABSOLUUTSELT KORRAS TÄNAVAD, TÄIUSLIK KLIIMA, IMMUUNSUS ÕNNETUSTE VASTU, IMEKAUNIS MUUSIKA, TASUTA TRANSPORT, POLE MAKSE, POLE ÜLALPIDAMISKULUSID. IGAVENE NOORUS JA TÄIUSLIK TERVIS GARANTEERITUD! TEE LEPING JUBA TÄNA!
Ilmselt mõistate, et jutt on taevast – Jeesuse kodust ja meie tulevasest kodust – imede ja rõõmude maast, mille Jumal on meile valmistanud igaviku veetmiseks.
Alexander Suure ajal räägiti esimest korda "maailma seitsmest imest." Siia kuulusid mälestusmärgid, mis paistsid silma oma hiilguse või suuruse poolest: Egiptuse püramiidid, Baabüloni rippuvad aiad, Zeusi kuju Olümpias, Artemise tempel Efesoses, Mausoleum Halicarnassuses Väike-Aasias, Rhodese kolossus – päikesejumala üle 30 m kõrgune pronksist kuju, Alexandria tuletorn – mille valgus paistis merele 50 km kaugusele.
Tänapäeva maailma seitsme ime hulgas on: Suur Püramid Egiptuses, Hagia Sophia (püha tarkuse) katedraal Türgis, viltu vajunud Pisa torn (kiriku kellatorn) Itaalias, Taj Mahal (muuseum) Indias, Washingtoni ausammas Usa-s (166 m), Eiffeli torn Pariisis (300 m), Sears Tower (maailma kõrgeim hoone) või Mackinaci rippsild USA-s (üks neist).
Maailma seitsme looduse ime hulgas on: Suur Kanjon Ameerikas, Rio de Janeiro sadam, Iguassu Juga Argentiinas, punased puud, Mt. Everest, Niiluse jõgi, virmalised.
Me võiksime veel rääkida seitsmest teaduse, transpordi, kommunikatsiooni või meditsiini imest. Kuid kui imelised need ka on, kahvatuvad need kõik Piiblis ilmutatud taeva imede kõrval. Iiri päritolu kristlik autor C. S. Lewis (muuseas ka Narnia lugude autor) on öelnud: "Kui te loete ajalugu, siis te leiate, et kristlased, kes tegid kõige enam käesoleva maailma heaks, on täpselt samad inimesed, kes mõtlesid kõige enam tulevasest maailmast."
Heitkem täna pilgu taeva seitsmele imele.
1. TAEVA EKSISTEERIMISE IME.
Juba Vanast Testamendist leiame tõotusi ja pilte taevast. Inimesed elasid ja surid selles lootuses. Uue Testamendi Ilmutusraamatust aga leiame eriti selged ja säravad pildid taevast, nagu need ilmutati apostel Johannesele. Taevas pole tehtud inimkätega, see on valmistatud Jumala enda poolt kaunitest, vastupidavatest materjalidest: Uue Jeruusalemma väravad on pärlitest, müürid jaspiskivist, kaunistatud kalliskividega, tänavad puhtast kullast; seal on elupuu ja eluvee jõgi; pole haiglaid, kalmistuid ega vanglaid. Pole vaja isegi politseid. Pole saastet, torme ega taifuune. Pole üleujutusi ega maaväringuid.
Milline ime, et eksisteerib selline imedemaa. Kahjuks on see paljude jaoks liiga suur ime, et seda uskuda! Kuid nii tõesti, kui eksisteerib see Maa, mis loodi siis, kui Jumal avardas taevast, eksisteerib ka taevas, ja see tuleb Maa peale, kui patt on hävitatud. Ainus asi, mis takistab praegu taeva saabumist siia Maa peale, on patt. Aga patt pole igavene – Jumal ja taevas on!
2. TAEVA OLEMUSE IME.
Milline on taevas. Kui me arvame, et teame täpselt, kuna oleme sellest Piiblist lugenud, siis me eksime, sest Piiblis on kirjas ka see – 1.Kor.2,9: "Mida silm ei ole näinud ja kõrv ei ole kuulnud ja mis inimese südamesse ei ole tõusnud, mis Jumal on valmistanud neile, kes Teda armastavad!" Jumal on meile sellest ilmutanud just nii palju, kui me oleme praegu suutelised mõistma.
Taevas valitseb õigus ja õiglus, armastus ja headus, puhtus ja pühadus. Piibel ütleb – Ilm.21,27: "Aga sinna sisse ei pääse midagi, mis ei ole puhas, ei keegi, kes teeb jälkusi ja valet, vaid üksnes need, kes on kirjutatud Talle eluraamatusse." Kuna seal pole pattu, siis pole seal ka patu tagajärgi – ülekohut ja vihkamist, sõda ja kuritegevust, kurbust ja leina, haigusi ja surma. Valitseb jäädav rahu ja rõõm. Selline on taeva imeline olemus.
3. TAEVA ELANIKE IME.
Seal elavad kõrgemad olevused: inglid, keerubid, seeravid – Jumala pühad, puhtad, säravad, kaunid teenijad, kes kummardavad Talle (Jeesust Kristust) Tema trooni ees.
Sinna kogunevad lunastatud kõigist aegadest: patriarhid ja prohvetid, apostlid ja märtrid ning loendamatu hulk ustavaid lunastatuid, nende seas isegi kuningaid.
Seal on meie armsad omaksed, sõbrad ja usukaaslased, pastorid ja hingamispäevakooli õpetajad, kes õpetasid meie Jumala tõde.
Kuid kui suurepärane see kõik ka on – ilu, aulisus, surematus, rahu, inglite laul, taaskohtumine armsatega – miski pole võrreldav rõõmuga, mida tunneme, kohates Jeesust! Miks? Nagu ütleb üks vaimulik laul: "Jeesu veri nüüd kustutab mu süüd, patt, mis veripunane, saab lumivalgeks nüüd." Jeesus on mind loonud ja lunastanud. Jeesus maksis minu patuvõla? Jeesus maksis taeva hinna! Jeesus maksis selle kõik. Tema valmistas taeva. Tema valmistas tee taevasse. Ja Tema tuleb mulle järele ja viib mind enda koju!
Üks vaimulike laulude autor John Peterson kirjutas laulu taevast. Uskudes, et see inspireerib usklikke, ruttas ta kirjastaja juurde. Tutvunud sellega, ütles kirjastaja: "Meile meeldiks see ära trükkida, kuid meil on teile üks soovitus: kas te ei jätaks sealt välja viite Jeesusele ja kirjeldaks rohkem taeva ilu?" "Taevas ilma Jeesuseta – mõeldamatu!" ütles Peterson ja lahkus, kirjutades uue laulu: "Mul pole muud laulu laulda kui Kristusest, minu Kuningast."
Suurim taeva elanike ime on Jeesus – Jumal, kes kannab inimese kuju!
4. IME, ET TAEVAS ON HUVITATUD SELLEST PATUST NEETUD MAAILMAST.
Millest me seda teame? Jumal Isa saatis meile oma Poja Jeesuse. Jeesus tuli, teenis ja õpetas meid armastuses ning siis suri meie eest, kandes meie patu karistuse, et me võiksime siseneda taevasse puhtate ja pühadena, patust määrimata.
Püha Vaim sisendab meile igatsust taeva järele. Ta kutsub, veenab ja juhib meid ning isegi annab eelmaitse taevast, kui me Tema kutsele järgime.
Ka inglid ilmutavad oma siirast huvi meie vastu siin maisel pinna. Luk.15,10 ütleb Jeesus: "Nõnda, ütlen ma teile, tõuseb rõõm Jumala inglite keskel ühest patusest, kes meelt parandab!"
Keegi on öelnud, et inimene võib minna taevasse ilma rikkuse, au ja kuulsuseta. Ta võib minna sinna ilma koolihariduse ja suure sissetulekuta, ilma kõrge kultuuri, ilu ja sõpradeta. Ta võib minna sinna ilma veel 1000 asjata. Kuid ta ei saa sinna iial ilma Jeesuseta! Ja Jeesus on ilmutanud kõige suuremat huvi selle patuse maailma vastu. Oleme nõus? Mida oleks Ta pidanud veel tegema, peale selle, mis Ta tegi? Ta tegi kõik. Ta andis kõik.
5. IME, ET TAEVAS ON AVATUD IMMIGRATSIOONILE.
Taeva väravad on valla – tänu Jeesuse valmistatud lunastusele! Tänu Jumalale! Sa ei saa sinna sisse naturalisatsiooni paberitega. Sa pead tulema Kolgata kaudu. Taevakodu tee läheb risti kaudu.
Ühe küsitluse tulemusena arvab üks kolmandik kristlasi, et kõik head inimesed saavad taevasse – Kristusega või ilma!
Ema tabas väikese poisi pahateolt ja küsis: "Kuidas sa loodad saada taevasse, kui sa nii teed?"
Poiss mõtles hetke ja vastas: "Ma jooksen sisse ja välja ja paugutan ust, kuni nad ütlevad: "Heldeke aeg, tule sisse või ole väljas, aga ära pauguta ust!" Siis ma lähen sisse ja jään sinna!"
Nii võib juhtuda maa peal, kuid mitte taeva väravas. Seal ei seisa Peetrus, kellega annaks kaubelda. Seal seisab Jeesus. Ja kui Ta küsib: "Miks ma peaksin sind taevasse laskma?" oleks hea, kui sul oleks anda Talle õige vastus. Ja see oleks? Sest Sina oled mind lunastanud. Ma kuulun Sulle. Endale kuuluva võtab Ta kindlasti vastu!
6. IME, MILLE ALUSEL ME SAAME TAEVA KODAKONDSUSE.
Taevas on avatud kõigile. Igaüks, kes soovib, võib tulla. Kuid soovijaile esitatakse ka teatud tingimused. Usu, et Jeesus suri isiklikult sinu eest, et sind su pattudest lunastada. Tunnista oma patud ja kahetse, et sa neid oled teinud, ning palu andestust. Võta usus vastu lunastuse and. Jää pidevalt osadusse Jeesusega, et sa kasvaksid Jumala armus ja tundmises ning sinus valmiks Vaimu vili – Kristuse sarnane iseloom. Selleks loe Pühakirja, palveta, käi pühade kooskäimistel ja sea oma elu Piibli õpetuste järgi, saades tööriistaks Jumala käes, kelle kaudu Jumal juhatab teisi Kristuse juurde.
See kõik on võimalik ja pole üldsegi raske, kui me armastame Jumalat. Aga mis on meil taevasse asja, kui Jumalat ei armasta!
7. IME, ET ROHKEM INIMESI EI VALMISTU SISENEMA TAEVASSE.
Taevas on imeline – ja ometi valmistub nii vähe inimesi sinna sisenemiseks. Miks? Mõned lihtsalt ei suuda uskuda, et taevas on olemas. Mõned peavad end liiga patusteks, et sinna saada – ja ei üritagi. Aga pole vähe ka neid inimesi, kes eelistavad taevale põrgut sellepärast, et seal ei tule neil elada igavesti koos hapude nägudega pühadega! Õnnelikud, rõõmsad, alati optimistlikud kristlased on need, kes panevad inimesi soovima saada taevasse. Moody ütles kord: Kristuse õnnelikul järgijal on matusel rohkem rõõmu kui mittekristlasel pallimängus! Ma olen proovinud mõlemat ja mittekristlase tee maitseb nagu mülkavesi."
Paljud inimesed on liiga hõivatud oma elu ehitamisega siin Maal, et mõelda taevale. Nad mõtlevad, et see maa ongi nende taevas.
Üks noormees jooksis oma õpetaja juurde särava näoga ja teatas, et ta unistus on lõpuks täitunud. Tema vanemad olid andnud talle loa õppida juurat. Kuulnud ära poisi õhinal esitatud jutu, küsis õpetaja: "Hästi, kui sa oled need õpingud lõpetanud, mis sa siis kavatsed teha?"
"Siis ma jätkan doktoratuuris, kuni on käes doktori kraad," vastas poiss.
"Ja mis saab siis?" küsis õpetaja.
"Ma töötan kõvasti oma elukutsel ja saavutan hea reputatsiooni," vastas poiss.
"Ja mis siis," küsis õpetaja edasi.
"Siis ma elan mugavalt jõukuses ja väärikuses ning jään pensionile õnnelikus kõrges eas."
"Ja mis siis?" jätkas õpetaja ikka samas toonis.
"Siis, ma arvan, ma suren ja mulle korraldatakse suured matused," vastas poiss.
"Ja mis siis?" küsis õpetaja ikka.
Noormees ei vastanud, vaid kõndis minema pea maas ja sügavais mõtteis. Viimane küsimus tungis talle hinge. Varsti peale seda tegi ta uue otsuse. Ta loobus juurast ja läks õppima teoloogiat.
Paljud lähevad läbi elu, nagu see noormees planeeris minna, mõtlemata sellele, mis saab pärast surma. Aga pärast surma võid sa saada taevasse, kui sa oled sellele aegsasti mõelnud ja selleks valmistunud. Ja seda tänu Jeesusele. See on Tema kodu ja see võib kuuluda ka meile, kui me kuulume Temale.

Mati Ploompuu
Adventkoguduse pastor emeeritus

Nädala sõna arhiiv