.: koosolekute ajad :.
 


Reedel:
18:00 palvekoosolek

Laupäeval:
10:00 piiblitund
11:15 jutlus

 

.: kontaktandmed :.
 


Karja 3, Pärnu
80018, ESTONIA

Pastor: Andres Ploompuu
parnu at advent.ee

 

.: mis on :.
 


Jutlused:
Nädala sõna arhiiv

Uusim raamat:
Harmooniline abielu (21.06.2006)

Tõmmatuim raamat:
Mässav Planeet (6486)

Vaata tervet raamatute nimekirja.

 

.: lingid :.
 


Adventist Review
Piibel.net

 
.: nädala sõna :.
 


Mida Jumal otsib?
26.07.2014 - (1195)

Sissejuhatuseks loen mõned salmid Piiblist ja ma arvan, et pole raske leida, mis neid omavahel seob. Esimene on Sam.9,2: "Ja temal oli poeg, Saul nimi, noor ja ilus, ega olnud Iisraeli lastest ükski ilusam temast, peajagu pikem kui kõik muu rahvas!" Teine lõik on Luk.19,1-4: "Ja [Jeesus] tuli Jeeriko linna ja läks sealt läbi. Ja vaata, seal oli mees, Sakkeus nimi, ja see oli tölnerite ülem ja oli rikas. Ja ta püüdis näha saada Jeesust, kes Ta on, aga ei saanud rahva pärast, sest ta oli väikese kasvuga. Ja ta jooksis ettepoole ja ronis metsviigipuu otsa, et Teda näha; sest Jeesus pidi sealtkaudu minema." Me vist juba märkame seost? Kolmas salm on 1.Sam.16,7: "Aga Jehoova ütles Saamuelile: "Ära vaata ta välimusele ja kõrgele kasvule, sest ma olen jätnud tema kõrvale. Sest see pole nii, nagu inimene näeb: inimene näeb, mis silma ees, aga Jehoova näeb, mis südames!""
Inimene mitte ainult "näeb, mis silme ees," vaid ta ka pöörab välimusele suurt tähelepanu. See on tema jaoks väga oluline. Inimesi hinnatakse sageli välimuse järgi ja see paneb ka inimesi oma välimuse eest hoolitsema, tihti ka selle pärast muretsema, isegi püüdma seda muuta – dieedi pidamisest ja aeroobikaharjutustest kuni mitmesuguste kosmeetiliste operatsioonideni välja. Aga nagu me teame, on ilu ideaal ajas palju muutunud. Kuulsatelt maalidelt võime näha, et kunagi peeti ilusaks lopsakat ümarat keha. Tänapäeval peetakse ilusaks saledat figuuri. Aga sihvakat, tugevat mehe keha on alati imetletud. Võtame kas või eestlaste Kalevipoja. Miks ei ole see "väike mehike, põlve pikku poisike"? Väikesele rahvale sobiks ju väike mees! Aga ei! Kalevipoeg on üliinimese mõõtu mees, veel palju pikem ja tugevam kui Saul!
Kuid ilu ei mõõdeta mitte ainult pikkuses ja kilogrammides, vaid ka nahatoonis ja grammides või isegi milligrammides – kui mõelda suurele tähelepanule, mida pööratakse naha ilule. Sellest tulenevalt ongi käibel ütlus, et "ilu on vaid naha paksune." Tihti on see veelgi õhem – vaid meigi paksune! Veel öeldakse, et "ilu on vaataja silmades" ja see on tuline tõde, sest vastasel korral jääksid enamus tüdrukuid kosimata! Aga, tänu Jumalale, alati leidub keegi, kes peab sind ilusaks ja nii osutuvad tõeks laulu sõnad: "Igaühe jaoks on kuskil keegi!"
Selles kontekstis on Sauli lugu Vanas Testamendis ja Sakkeuse lugu Uues Testamendis väga huvitavad. Ühel pool on Saul – ilus mees, sihvakas ja tugev. Piibel ütleb, et Saul oli "noor ja ilus, ega olnud Iisraeli lastest ükski ilusam temast, peajagu pikem kui kõik muu rahvas!" Kui Saul elaks tänapäeval, kes ta siis oleks? Jalgpallimeeskonna kapten. Või korvpallimeeskonna kapten – seal on eriti hinnatud pikad mehed. Ta võiks olla tippsportlane või filmitäht – igal juhul staar ja kõigi naiste lemmik!
Oma suurepärase välimuse tõttu tõusis Saul Iisraeli kuningaks. Kuid ta läks uhkeks. Keda see meile meenutab? Lutsiferi, kellest prohvet kirjutab – Hes.28,17: "Su ilu tõttu läks su süda ülbeks, oma hiilguse pärast sa kaotasid tarkuse!" Ka Sauli süda läks ülbeks ning ta ei alistunud enam Jumala korraldustele. Ja nii ütles Jumal ühel päeval – 1.Sam.16,1: "Mina olen [Sauli] kui Iisraeli kuninga kõrvaldanud!" See muidugi uhkele Saulile ei meeldinud, ja kui ta sai teada mitte ainult Jumala, vaid ka rahva soosingust Taavetile, muutus ta Taavetit jahtides lausa pööraseks ning lõpetas oma elu lahinguväljal enesetapuga (1.Sam.31,4).
Kuid kuidas käis Sakkeuse käsi? Piibel teatab, et "ta oli väikese kasvuga." Ta pidi olema ikka kohe silmatorkavalt lühike mees, et see on Piiblis ära mainitud. Mõnede piibliuurijate arvates võis ta olla lausa kääbus. Pole raske ette kujutada, kuidas pidi ta end tundma lapsena koolis. Kõik narrisid teda. Keegi ei soovinud teda oma mängu meeskonda. Ükski tüdruk ei tahtnud temaga sõbrustada. Ta oli kõigi poolt põlatud. Ja nii kasvas ta üles enesesse tõmbununa, võib-olla isegi veidi küüru vajununa, mis tegi ta veelgi lühemaks.
Kibestunud oma juutidest kaaslaste peale, pakkus ta täiskasvanuks saades end okupatsioonivõimude teenistusse. Roomlastele sobis see hästi. Ja nii sai temast tollimaksu koguja ja kuna ta oli oma töös väga entusiastlik ja edukas, sai temast peagi tölnerite ülem. Selliselt sai Sakkeus oma kaasmaalastele "tagasi teha."
Ta ei hoolinud sellest, et tema rahvuskaaslased teda põlgasid kui reeturit. Ta ei meeldinud oma kaasmaalastele nagunii – juba oma välimuse pärast. Ja nii nööris ta neid julgesti, ehitas endale suure maja ja sai väga rikkaks. Oma uhkes kodus korraldas ta sageli vastuvõtte, kuhu kutsus teisi rikkaid inimesi ja need ei julgenud ära öelda, sest Sakkeus oleks võinud neile selle eest kätte maksta kõrgemate maksude nõudmisega. Selliselt oli see väike mees teinud iseennast suureks ja tähtsaks.
Kuid Jumal oli öelnud juba ammu: "Ära vaata ta välimusele... Sest see pole nii, nagu inimene näeb: inimene näeb, mis silma ees, aga Jehoova näeb, mis südames!" Jumal ei hinda inimest pikkuse ega kaalu järgi; Teda ei häiri pikk nina ega lühikesed jalad, väljaulatuvad kõrvad ega vilets juuksekasv. Ta ei uuri, kas sa oled liiga pikk või liiga lühike, liiga raske või liiga kerge. Teda huvitab vaid sinu süda. Sellepärast küsime täna: Mida otsib Jumal, kui ta uurib sinu südant?
1. TA OTSIB SÜDANT, MIS PEEGELDAB TEMA ARMASTUST.
Sakkeus oli kuulnud Jeesusest kui suurest mehest ja soovis Teda näha – võimalusel isegi kutsuda teda oma koju banketile. Aga kuidas võib ta näha Jeesust suure rahvahulga keskel, kui ta ise on nii väike. Valmis plaan: ma ronin puu otsa tee ääres, mida mööda lähenes Jeesus. Ja seda ta tegigi. Pühakiri teatab Luk.19,5.6: "Kui nüüd Jeesus sinna paika jõudis, vaatas Ta üles ja nägi teda ning ütles temale: "Sakkeus, tule usinasti maha, sest täna ma pean jääma sinu kotta!" Ja ta tuli usinasti maha ja võttis Teda vastu rõõmuga."
Miks võttis ta Jeesuse vastu rõõmuga? Sest Jeesus võis vabalt olla esimene inimene, kes avaldas ise soovi tulla tema kotta. Kõik teised põlgasid teda ja mõned kartsid, kuid Jeesus armastas teda. Võib-olla esimest korda oma elus tundis Sakkeus, et keegi suhtub temasse hästi ja soovib tema sõprust. See tunne, et keegi temast hoolib, teda armastab, sütitas ka Sakkeuse südames hoolivuse ja armastuse, nii et ta otsustas heastada kogu tehtud ülekohtu ja jagada oma küllust vaestega. Jumala armastus muutis Sakkeuse, kelle süda peegeldas sellest hetkest Jumala armastust.
Kui Jumal vaatab sinu ja minu südamesse, siis soovib Ta näha, kas ka meie oleme vastuvõtlikud Tema armastusele, et seda peegeldada maailmale. Jumal ei tee vahet isikute vahel; Ta ei hooli välimusest – oled sa pikk või lühike, priske või kõhn. Teda huvitab, kas Ta saab valada oma armastuse välja sinu südamesse, et see voolaks sealt edasi ligimeste peale.
Üks pastor külastas haiglat ja kõndis parajasti selle suures fuajees, kui märkas kedagi sõitmas motoriseeritud ratastoolis. Esmapilgul ei saanud ta isegi aru, kas tegu oli poisi või tüdruku, mehe või naisega, sest haige keha oli niivõrd moondunud. Hiljem sai ta teada, et see oli poiss, kes oli just sel päeval saanud endale ratastooli, mille liikuma panemiseks ja pööramiseks piisas vaid paarist sõrmeliigutusest. Poiss kihutas oma uue sõidukiga inimeste vahel ja ühel hetkel sattus ta silmitsi pastoriga, üllatades teda suure laia naeratusega. Kui jutlustaja nägi tema nägu, unustas ta tema vigase keha ning nägi poissi hoopis uues valguses ja jagas tema rõõmu.
Midagi sellist tunneb Jumal, kui Ta vaatab inimest. Ta ei lase end heidutada meie ebatäiuslikkusest, vaid vaatab meie südamesse, kas seal elab armastus, mis peegeldab Tema armastust, nii et maailm võiks seda näha ja tunda.
2. TA OTSIB PUHTUST.
Kui Sakkeus oli tõotanud heastada kogu tehtud ülekohtu ning jagada oma vara vaestega, ütles Jeesus – Luk.19,9: "Täna on sellele kojale õnnistus tulnud, sest ka tema on Aabrahami poeg." Need sõnad pidid mõjuma Sakkeuse hingele kui hea palsam. "Ka sina oled Aabrahami poeg. Jumala silmis on sul kõrge väärtus nagu igal Aabrahami lapsel. Sa kuulud valitud rahva hulka." Ja kas pole huvitav, et just siis ja seal formuleeris Jeesus mõne sõnaga oma missiooni – Luk.19,10: "Sest Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma, mis on kadunud!" Sellega ütles Jeesus: "Ma olen sind otsinud ja leidnud ning päästnud. Täna olen ma sind puhastanud kõigist pattudest."
Tänapäeval on nii raske olla puhas. Keegi on öelnud, et ta mäletab aega, mil filmid olid puhtad ja õhk saastatud. Tänapäeval oleme nii hõivatud õhu puhastamisega, et unustame saastatud filmid ja TV programmid. Ebapuhtust pumbatakse meie kodudesse lausa iga päev ja meil on kalduvus harjuda sellega niivõrd, et see ei näigi enam nii räpasena! Minagi mäletan aega, mil kino- või teleekraanil või raadios ei ropendatud. Ikka valiti sõnu. Kahjuks mitte enam. Ja ei valita ka stseene; näidatakse kõike. Mulle on öeldud: "Mis sa hädaldad! Ega kinos või televisioonis näidatu muuda meie käitumist. See vaid kajastab seda tõetruult." Muudab ikka küll! Muidu ei oleks telesaated täis reklaamiklippe! Muidu ei kulutaks firmad suuri rahasid reklaamile. Kõik, mida ekraanil näidatakse, mõjutab meie käitumist! Inimene on õppiv olend. Ja ebapuhtus jääb külge kõige kergemini.
Nii et tänapäeval on lausa võimatu jääda puhtaks. Meie ainus lootus on Jumalas, kes tuleb meie südamesse ning puhastab ja uuendab selle. Aga selleks tuleb süda Jumalale avada, nagu tegi Sakkeus.
Kui Jumal täna vaatab meie südant, kas Ta näeb seal armastust ja puhtust – s.t. kas ta näeb sealt peegeldumas OMA armastust ja puhtust? Ja mida sooviks Jumal veel leida meie südamest?
3. TA OTSIB PÜHENDUMIST.
Üht Sakkeuse tegu me mainisime paar korda nagu möödaminnes. Kuid lugegem sellest, nagu see on kirjas Luk.19,8: "Aga Sakkeus astus Issanda ette ning ütles: "Vaata, Issand, poole oma varandusest ma annan vaestele; ja kui ma kellelegi olen ülekohut teinud, annan ma neljakordselt tagasi!" Vaat, see on pühendumine, kas pole? Kas meie oleme teinud midagi sarnast? Aga me peame end tublideks usklikeks, nagu kõik need juudid, kes pidasid end Sakkeusest palju paremaks. Üks neist, väga rikas, kes kiitles, et on lapsepõlvest alates pidanud kõiki Jumala käske, ei olnud valmis andma oma maisest varast ära midagi, ehkki talle tõotati varandust taevas (Mat.19,16-22). Sakkeuse tegevus näitas, et ta oli kogenud tõelist uussündi, millele järgneb alati siiras pühendumine.
Kuid pühendumine tähendab mitte ainult oma materiaalse vara jagamist vaeste ja kogudusega. See tähendab ka oma aja ja talentide kasutamist Jumala töö edendamiseks. See tähendab igal ajal ja igal pool elamist Kristuse evangeeliumi vääriliselt. Ja seda südamest, mitte vaid väliselt, sest Jumal vaatab, milline on inimese süda ning hindab inimest selle järgi.
Lugu räägib isa Jimist, lastekodu juhatajast, kel oli imeline võime panna oma kasvandikke – enamuses hüljatud lapsi – tundma end hästi. Paljud lapsed olid mingi puudega või lihtsalt inetud ja sellepärast hüljatud, kuid isa Jim ei lasknud kedagi nende väliste asjade pärast põlata või ahistada. Pigem püüdis ta näidata, et neil erisustel on eriline väärtus ja nende üle võib uhkust tunda.
Ühel päeval kui isa Jim oli toidupoes lastekodu jaoks sisseoste tegemas, toodi lastekodusse üks uus umbes 9-aastane poiss, kel oli ühe põse peal tõeliselt inetu sünnimärk. Poissi oli selle pärast kiusatud ja ahistatud ning nüüd anti ta ära lastekodusse. Poiss oli kabuhirmus, mis temaga küll siin võidakse teha ning seepärast surus end toanurka ega rääkinud kellegagi. Lapsed ootasid põnevusega isa Jimi, et näha, kuidas tema selle olukorra lahendab.
Lõpuks isa Jim saabuski ja lapsed jooksid kõik kobaras teda embama ning jutustasid talle uuest poisist. Isa Jim läks tuppa, kus oli see poiss, ja suundus otse tema juurde, kummardus, uuris poissi pisut ja siis suudles teda otse sünnimärgile. Kõik lapsed hakkasid plaksutama, sest nad teadsid, et kui isa Jim suudles sünnimärki, siis oli see ilus! Ja poiss oli ilus ning kõigi poolt vastu võetud!
Just seda teeb Jumal igaühele, kes tuleb Tema juurde. Ta katab nad täielikult oma õiguse kuuega ega näe nende juures midagi inetut. Ta puhastab nende südame ja nii on nad Tema silmis imeilusad.
Küsimus jääb: Millisena näeb Jumal sinu südant? Pea meeles, mida Ta otsib: (1) südant, mis peegeldab Tema armastust, (2) puhtust ja (3) täielikku pühendumist. On Ta seda juba leidnud sinu juures? Kui ei, siis palu, et Ta muudaks sind selliseks!

Mati Ploompuu
Adventkoguduse pastor emeeritus

Nädala sõna arhiiv